AMD - atak tanich procesorów

AMD wprowadza dziś do sprzedaży aż 5 nowych procesorów różnych serii. Wśród nich znajdziemy nowość - Athlona X2 7850 Black Edition z rdzeniem Kuma przypominającego pierwszą generację Phenomów, ciekawostkę - dwurdzeniowego Athlona II X2 250 bez pamięci podręcznej 3 poziomu, pierwszego dwurdzeniowego Phenoma II X2 550 Black Edition oraz dwa energooszczędne Phenomy II - trzyrdzeniowego X3 705e oraz czterordzeniowego X4 905e. Energooszczędne układy zaskoczyły nas niesamowitą podatnością na podkręcanie, co jest o tyle ciekawe, że zwykle w modelach "eco" zwiększanie częstotliwości pracy prezentowało się kiepsko. Z kolei pozostałe modele wyjątkowo dobrze wypadają w kategorii opłacalności.

Główny konkurent Intela doskonale przygotował się na czasy kryzysu. Nowe procesory to modele w większości tanie, chętnie kupowane przez większość z nas. Projektując nowe układy AMD wyszło z założenia, że dwurdzeniowe procesory taktowane ze stosunkowo wysokimi częstotliwościami wystarczają w zupełności do większości typowych zastosowań, a w grach, pomimo obecności tylko dwóch rdzeni wypadają nie gorzej od o wiele droższych układów. Wynika to z faktu, że wciąż tylko niewielka liczba aplikacji, a gier w szczególności, wykorzystuje potencjał wielordzeniowych CPU.

Najlepszym procesorem pod względem stosunku wydajności do ceny jest wśród nowych modeli AMD Athlon X2 7850 Black Edition.

AMD Athlon X2 7850 Black Edition

AMD - atak tanich procesorów

Phenomy II X3 i X4 teraz występują także w wersjach energooszczędnych

Procesor kosztujący zaledwie 280 zł, jest szybszy niż o 80 zł droższy Intel Pentium Dual Core E5400 i tylko o włos wolniejszy od 3-rdzeniowego procesora AMD Phenom X3 8750 kosztującego o ok 100 zł więcej. AMD Athlon 7850 Black Edition wyposażono w nowy rdzeń Kuma, który jednak wyprodukowano w starszym 65-nanometrowym procesie technologicznym. W opisywanym układzie napięcie zasilania wynosiło 1,325 V. Dodając do tego starszy proces technologiczny powoduje to dość duży pobór mocy, który dla całej platformy będącej w stanie spoczynku wynosił ponad 150 W. Podczas testów programem Cinebench R10 pobór mocy wzrósł do 245 W by w grze PT Boats osiągnąć aż 300 W. Skąd tak duża różnica na niekorzyść w stosunku do innych Athlonów? Otóż nowy układ został wyposażony w pamięć cache L3 o pojemności 2048 KB. Jest ona wspólna dla obu rdzeni. Pamięć cache L1 ma pojemność 128 KB i składa się z dwóch bloków po 64 KB dla każdego rdzenia. Pamięć cache L2 o pojemności 1024 KB to także dwa oddzielne bloki po 512 KB na rdzeń.

Farbowany Phenom

AMD - atak tanich procesorów

Dane techniczne i wybrane wyniki testów procesorów

Procesor pracuje na łączu HT o częstotliwości 1800 MHz. Wartość HTT jest standardowa dla procesorów AMD i wynosi 200 MHz zaś mnożnik to x 14. Daje to częstotliwość pracy równą 2800 MHz. Kolejną różnicą w stosunku do starszych Athlonów jest obecność zintegrowanego mostka północnego, który uwalnia procesor od kłopotów z taktowaniem RAM. W efekcie rzeczywista częstotliwość pracy pamięci jest równa tej zadanej w BIOSie. Wraz z mostkiem północnym pojawiła się także obsługa pamięci DDR2 1066 MHz. Procesory serii Black Edition charakteryzują się odblokowanym mnożnikiem częstotliwości HTT. Dzięki temu ich podkręcanie jest bardzo łatwe, sprowadza się do podniesienia wartości mnożnika i napięcia rdzenia. Niestety starszy proces wykonania nie wróżył zbyt dobrych wyników. Testy potwierdziły obawy - procesor pracował stabilnie do częstotliwości 3200 MHz z napięciem 1,5 V. Osiągnięty wzrost o 400 MHz, nie jest zbyt imponujący, ale przecież już przy standardowych wartościach taktowania mamy do czynienia z dość szybkim układem.

Athlon 7850 Black Edition prezentuje się bardzo ciekawie. Bardziej przypomina dwurdzeniowego Phenoma pierwszej generacji niż starsze modele Athlonów. Niezła wydajność i przystępna cena to jego atuty, po stronie wad w pierwszej kolejności wymienimy duży pobór mocy. Atutem jest bardzo atrakcyjna cena procesora i jego niezła wydajność zbliżona do trzyrdzeniowych układów AMD Phenom X3 8750, które są droższe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200