AMD - atak tanich procesorów

Dwurdzeniowe nowości

Kolejne nowości to pierwsze dwurdzeniowe - Athlon II X2 250 (cena ok 350 zł) i Phenom II X2 550 (cena ok 419 zł). Ten ostatni model bazuje na rdzeniu Deneb i wyposażony jest m.in. w 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Zupełnie nowym produktem jest Athlon II X2 250, który bazuje na rdzeniu Regor pozbawionym pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Phenom II X2 550

Duża liczba rdzeni w Phenomach II X4 i X3 doskonale sprawdzała się w aplikacjach potrafiących pracować na wszystkich z nich. Niestety, w tej grupie nie znajduje się zbyt wiele gier, których silniki przystosowane są do pracy z więcej niż dwoma rdzeniami. Co za tym idzie, w grach wciąż bardziej liczy się częstotliwość pracy rdzeni niż ich liczba. Właśnie naprzeciw takim programom wychodzi Phenom II X2 550 Black Edition. Jego nominalna częstotliwość pracy wynosi aż 3100 MHz. Pozwala to na bardzo sprawną obsługę gier i jednocześnie dobrą obsługę oprogramowania innego typu. Procesor posiada trzy poziomy pamięci cache: L1 - pojemność 64 KB na każdy rdzeń (w sumie 128 KB), L2 - 512 KB na każdy rdzeń (w sumie 1024 KB) i L3 wspólną dla obu rdzeni, o pojemności aż 6144 KB. To kolejna cech, która powinna pomóc w grach.

AMD - atak tanich procesorów

Phenom II X2 od środka

Testy poboru mocy przeprowadzone na platformie z pamięciami DDR2 wykazały, że apetyt na prąd jest spory choć wyraźnie niższy niż w Athlonie X2 7850 Black Edition. Wydajność układu zgodnie z oczekiwaniami była bardzo dobra w aplikacjach wymagających wysokiej częstotliwości pracy rdzenia i nieco gorsza w tych potrafiących korzystać z więcej niż dwóch rdzeni.

Sporo obiecywaliśmy sobie po próbach podkręcania układu i nie zawiódł on naszych oczekiwań. Przede wszystkim podkręcanie jest bardzo łatwe dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Wystarczy tylko zwiększenie jego wartości i napięcia zasilania procesora. W ten sposób po podbiciu napięcia do 1,55 V (testy przeprowadzane na chłodzeniu powietrznym) uzyskaliśmy stabilną częstotliwość pracy wynoszącą aż 3800 MHz.

Wprowadzony jako rywal dla procesorów Intel Core 2 Duo, AMD Phenom II X2 doskonale poczyna sobie w testach. W niczym nie ustępuje rywalom, jest wydajny, doskonale się podkręca, jest także stosunkowo tani.

Athlon II X2 250

Athlon II w odróżnieniu od starszych modeli jest tworzony w procesie technologicznym 45 nm. Oznacza to niższy pobór mocy i przynajmniej teoretycznie lepszą podatność na podkręcanie. Testowany przez nas model X2 250 pracował z mnożnikiem x 15 co przy wartości HTT 200 MHz daje częstotliwość 3000 MHz. Procesor wyposażono w pamięć cache dwóch poziomów: L1 o pojemności 64 KB dla każdego z rdzeni (łącznie 128 KB) i L2,

AMD - atak tanich procesorów

Rdzeń Athlona II X2 pozbawionego pamięci podręcznej trzeciego poziomu

także oddzielną dla każdego rdzenia o dużej pojemności 1024 KB (łącznie 2048 KB). Brak za to pamięci cache L3, obecnej w Phenomach II X2, a nawet nowych modelach Atlhonów wykonanych w starszej technologii 65 nm. Procesor posiada zintegrowany mostek północny dzięki któremu uwalnia się od problemów z częstotliwością pracy RAM. Częstotliwość HT wynosi w tym przypadku 2000 MHz, identycznie jak częstotliwość pracy mostka północnego. Athlona II 250 testowaliśmy równocześnie z Athlonem 7850 Black Edition. Wyniki testów jednoznacznie wskazują na przewagę wydajności tego pierwszego modelu. Zgodnie z oczekiwaniami wyraźnie niższy jest także pobór mocy. Niestety procesor zawiódł podczas prób podkręcania. Udało się nam uzyskać jedynie 3225 MHz przy napięciu zasilania 1,35 V. To kiepski rezultat, zwłaszcza jeśli spojrzeć na procentowy wzrost częstotliwości pracy.

Szybko i ekologicznie

Ostatnimi nowościami są dwa procesory Phenom II X3 705e (cena ok 590 zł) i Phenom II X4 905e. Litery "e" w nazwach oznaczają wersje energooszczędne. Oba procesory to mistrzowie podkręcania, co jest zaskakujące, bo po wersjach energooszczędnych nie spodziewaliśmy się oszałamiających wyników w próbach overclockingu. Jeśli chcecie zapoznać się z pełnymi recenzjami tych udanych modeli zapraszamy do odwiedzenia redakcyjnego Rankingu Procesory Intel i AMD.

Pełne wersje recenzji wszystkich 5 nowych procesorów AMD:

AMD Athlon X2 7850 Black Edition

AMD Athlon II X2 250

AMD Phenom II X2 550 Black Edition

AMD Phenom II X3 705e

AMD Phenom II X4 905e

Pełen Ranking 59 procesorów Intel i AMD


TOP 200