AMD: II kwartał nie był najlepszy

Firma odnotowała przychody i zysk na poziomie znacznie niższym niż przewidywały jej wcześniejsze prognozy. Słaba sytuacja finansowa AMD jest wynikiem ogólnoświatowego obniżenia popytu na komponenty komputerowe.

Firma Advanced Micro Devices (AMD) poinformowała, że przychody i zysk netto w drugim kwartale roku finansowego (zakończonym 1 lipca br.) były niższe od wcześniejszych oczekiwań producenta. Przychody ze sprzedaży AMD w II kw. finansowym zmniejszyły się zatem o ok. 17% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniosły 985 mln USD. W kwietniu br. AMD prognozowała, że sprzedaż w kolejnym kwartale zmniejszy się co najwyżej o 10%. Tegoroczny poziom przychodów był niższy o 11% w stosunku do przychodów z II kw. finansowego z roku 2000. AMD szacuje, że zysk netto był w okresie od początku kwietnia do końca czerwca br. ok. 5 razy mniejszy niż uprzednio zakładano.

AMD wini za ten stan rzeczy zmniejszające się zapotrzebowanie rynkowe na kości pamięci flash, których wartość sprzedaży stanowi 35% całkowitych przychodów koncernu oraz połowę wypracowanych zysków. Nie bez znaczenia dla kondycji finansowej firmy jest także walka cenowa tocząca się pomiędzy producentami procesorów dla komputerów klasy PC. Przedstawiciele koncernu twierdzą jednak, że pomimo tak niesprzyjających warunków rynkowych, firma odnotowała w minionym kwartale rekordowy poziom sprzedaży procesorów z serii Athlon i Duron.

Zobacz również:

Według analityków z First Call/Thomson Financial, z ponad tysiąca firm, które przedstawiły swoje wyniki finansowe za kwartał kończący się 1 lipca br., 68% z nich odnotowało wyniki niższe od planowanych. Liczba firm, których wyniki nie były zgodne z oczekiwaniami wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku.

Pełne wyniki finansowe AMD przedstawi 12 lipca br.


TOP 200