ALCO Electronics rozpoczyna produkcję płyt głównych

W Wołowie k. Wrocławia uruchomiono nowoczesne zakłady montażu układów elektronicznych, w których będą wytwarzane komputerowe płyty główne. Fabryka współpracująca z tajwańską firmą Sono rozważa także możliwość produkowania kart graficznych i modułów pamięci.

W Wołowie k. Wrocławia uruchomiono nowoczesne zakłady montażu układów elektronicznych. Fabryka należy do firmy ALCO Electronics, została wyposażona w całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne, zaprojektowane przy współpracy z firmą Siemens

<B>Na razie płyty, później może pamięci</B>

ALCO Electronics podjęła masową produkcję na zlecenie Sono Poland wg projektów i przy wykorzystaniu elementów dostarczanych przez tajwańską firmę Sono. Obecnie zakłady mają moce produkcyjne umożliwiające wytwarzanie 7-10 tys. płyt głównych miesięcznie. Jak twierdzi Piotr Spaliński, dyrektor ds. marketingu ALCO Electronics, w najbliższym roku planowana jest sprzedaż co najmniej 40 tys. płyt. Być może w podwrocławskich zakładach zostanie uruchomiona również produkcja kart graficznych i modułów pamięci RAM, jednak umowy z potencjalnymi dostawcami technologii nie zostały jeszcze zawarte.

Podczas tegorocznych targów Infosystem ALCO po raz pierwszy oficjalnie zaprezentuje płyty Sono VK 2208, wyposażone w układ VIA KT133, przeznaczone do instalacji procesorów AMD. Później firma zamierza rozszerzyć zakres oferowanych modeli i rozpocząć produkcję płyt również dla procesorów Intela. Są one poddawane testom i prawdopodobnie w sprzedaży pojawią się na początku maja br. Ceny płyt mają być nieco niższe niż produktów sprowadzanych z Tajwanu.

<B>Starania o partnerów</B>

Przy tak dużych mocach produkcyjnych ALCO Electronics musi zbudować sieć dystrybucji i szukać odbiorców wśród firm montujących komputery PC w Polsce. Firma nie zamierza tworzyć własnej sieci sprzedaży i planuje zawarcie umów z kilkoma dystrybutorami. "Trwają w tej sprawie negocjacje" - mówi Piotr Spaliński. Jeśli, zgodnie z zapowiedziami, ceny produktów będą niższe niż modeli sprowadzanych z Tajwanu, a ich jakość nie wzbudzi zastrzeżeń, ALCO Electronics może stać się poważnym konkurentem dla innych tajwańskich producentów. Wprowadzenie płyt z Wołowa do oferty dystrybucyjnej planuje JTT Computer. Firma zamierza również instalować płyty Sono w niektórych modelach komputerów ADAX. Z kolei Optimus nie ma obecnie w planie współpracy z ALCO Electronics i nie zamierza wprowadzać produkowanych w Wołowie płyt głównych do dystrybucji ani instalować ich w swoich komputerach.

<B>Z Kanady do Wołowa</B>

ALCO Electronics jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, firmę założyli obywatele kanadyjscy polskiego pochodzenia. Szczegóły na ten temat mają zostać ujawnione podczas targów Infosystem. Na razie kierownictwo firmy reprezentuje wyłącznie dyrektor ds. marketingu.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200