AI zajmie się również naszym zdrowiem

Już niedługo sztuczna inteligencja może wkroczyć również do szpitali, gdzie razem z lekarzami i pielęgniarkami zadba o nasze zdrowie. Może się tak stać za sprawą firmy Google, która jest twórcą medycznego chatbota Med-PaLM-2.

Okazuje się, że od dwóch miesięcy bot ten jest intensywnie testowany z znanej amerykańskiej klinice Mayo. Med-PaLM-2 potrafi odpowiadać na pytania zadawane zwykle przez lekarzy i stawiania na diagnozy. Może również wykonywać różnego pracochłonne zadania, redagując np. dokumenty medyczne lub generalnie zarządzać pacjentami. Google informuje, że pracuje też nad kolejną wersją bota, który będzie w stanie analizie zdjęcia rentgenowskie i tomograficzne.

Chatbot bazuje na firmowym modelu językowym Med-PaLM-2, nad którym prace zakończyły się na początku tego roku. Rozwiązanie nabywało rozległą wiedzę medyczną biorąc udział w pokazach i sympozjach medycznych prowadzonych przez ekspertów oraz analizując pytania i odpowiedzi udzielane przez osoby studiujące medycynę. Google twierdzi, że tak specjalistyczne szkolenie sprawiło, że wiedza chatbota dotycząca zdrowia i generalnie medycyny jest nieporównanie większa od wiedzy standardowych chatbotów.

Zobacz również:

  • Bezpieczne przeglądanie sieci - najlepsze przeglądarki i ustawienia
  • Android ma nowe logo 3D

Ta jak wszystkie chatboty, tak i ten nie jest oczywiście doskonały. Med-PaLM-2 jest jednak wciąż na wczesnym etapie rozwoju i z czasem będzie popełniać dużo mniej błędów, tak iż dorówna umiejętnościom personelu medyczne, a w pewnym momencie będzie od niego lepszy. Oczywiście takie wykorzystanie sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej budzi pewne obawy dotyczące prywatności. Dlatego Google zapowiada, że wszystkie dane zdrowotne użytkowników będą szyfrowane i nikt nieupoważniony do tego nie będzie miał dostępu do dokumentacji medycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200