AI wspiera rehalibiltację

Start-up AISENS z Poznania opracował urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pozwala na bezpieczną rehabilitację w dowolnym miejscu i czasie.

FOTO: AIsens

Zespół trzech entuzjastów nowoczesnych technologii, telemedycyny oraz ekspertów w zakresie rozwiązań z użyciem sztucznej inteligencji postanowił stworzyć system, który pozwala ludziom ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi na prowadzenie bezpiecznej rehabilitacji we własnym domu. Efektem jest Orthyo rozwiązanie składające się z zestawu sensorów, aplikacji mobilnej i platformy internetowej pozwalający na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych w dogodnym miejscu i czasie.

Sensory, wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji można szybko skalibrować w dowolnym miejscu ich użytkowania. Na część ciała poddawaną ćwiczeniom nakłada się od 2-5 sensorów, które w czasie rzeczywistym monitorują i analizują ruchy pacjenta w trzech wymiarach, uwzględniając takie parametry, jak zakres ruchów w stawie, przyspieszenie kątowe oraz prędkość kątowa kończyny. Firma dotychczas stworzyła 3 generacje sensorów (2. generacja z certyfikatem CE, 3. generacja w trakcie certyfikacji jako wyrób medyczny).

AI wspiera rehalibiltację

FOTO: AIsens

Zobacz również:

Aplikacja odbiera dane z sensorów, dokonuje analizy parametrów statycznych i dynamicznych pacjenta, umożliwiając fizjoterapeucie ocenę kondycji biomechanicznej pacjenta. Pacjent ma natomiast stałą kontrolę nad poprawnością samodzielnie wykonywanych ćwiczeń. Aplikacja internetowa umożliwia fizjoterapeutom oraz pacjentom dostęp do danych dotyczących każdej terapii. Pozwala to na proste zarządzanie terapiami, zdalny monitoring terapii przez specjalistę, zdalne konsultacje z innymi specjalistami i raportowanie.

Orthyo rozwiązuje wiele problemów związanych z tradycyjnie prowadzoną rehabilitacją: brak narzędzi do obiektywnej oceny funkcji motorycznych pacjentów, niewykonywanie lub błędne wykonywanie ćwiczeń przez pacjentów w domach i długi czas oczekiwania pacjentów na rehabilitację.

Firma planuje wprowadzenie Orthyo Pro - do sprzedaży bezpośredniej do fizjoterapeutów, klinik i szpitali. Jest to zestaw sensorów do wykorzystania przy stawie kolanowym, biodrowym, łokciowym, barkowym wraz z aplikacją mobilną pozwalający na zbieranie danych o motoryce pacjenta na potrzeby diagnostyki oraz monitoringu postępów. Aplikacja jest gotowa i wykorzystywana w szpitalu. Z kolei Orthyo Home będzie dostępny w modelu subskrypcyjnym za opłatą, w ramach której pacjenci będą mieli dostęp do aplikacji mobilnej. Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty możliwe będzie nagranie wzorcowej trajektorii ruchu pacjenta podczas ćwiczeń. W ten sposób po wypożyczeniu sensorów pacjent będzie mógł ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie w dowolnym miejscu i porze a system pokaże mu ewentualne błędy.

„Zanim założyliśmy spółkę AISENS musieliśmy znaleźć finansowanie kosztownych procesów związanych z projektowaniem i produkcją elektroniki oraz z wytwarzaniem oprogramowania no i samymi pracami badawczo-rozwojowymi. Dlatego zgłosiliśmy się do programu IMPACT Poland, który był impulsem do założenia spółki. Pozyskane finansowanie pozwoliło wyprodukować prototypy 2 generacji sensorów z WiFi.

Mimo pozyskania inwestora optymalizujemy wydatki dlatego staramy się zgłaszać do różnego rodzaju konkursów. Wzięliśmy m.in. udział w akceleracji w ramach Startupbootcamp Digital Health w Berlinie. Jest to jeden z największych akceleratorów na świecie. Ponadto zostaliśmy wyróżnieni przez Prezydenta RP i mogliśmy się zaprezentować podczas wydarzenia „Startupy w Pałacu”. Jest to swego rodzaju darmowa reklama o dosyć dużym zasięgu”
– mówi Adam Woźniak, prezes zarządu AISENS.

Sensory są już testowane w Polsce, we Włoszech i w Niemczech. Trwają rozmowy w Chinach, Wielkiej Brytanii i Finlandii. A w listopadzie ub. roku zakończono produkcję pierwszej partii 500 sztuk sensorów 3 generacji z Bluetooth.


TOP 200