ACI – nowa architektura Cisco dla centrów danych

Cisco zaprezentował nową architekturę dla centrów przetwarzania danych i systemów chmurowych. Rozwiązanie nosi nazwę Application Centric Infrastructure (ACI), jest oparte na otwartych platformach oraz oprogramowaniu open source i oferuje możliwość pełnego monitorowania i zintegrowanego zarządzania zarówno fizycznymi jak i wirtualnymi zasobami IT.

ACI składa się z kontrolera APIC (Application Policy Infrastructure Controller), przełączników Nexus 9000 i rozszerzonej wersji systemu operacyjnego NX-OS. Nowe modele przełączników Nexus 9000 są podstawowym elementem umożliwiającym budowę systemu wykorzystującego architekturę ACI. Przełączniki zawierają porty pracujące w trybie non-blocking, obsługujące połączenia Ethernet 1/10 Gb/s lub 10/40 Gb/s. Są też przygotowane do obsługiwania interfejsów sieciowych Ethernet 100 Gb/s, gdy w przyszłości pojawi się taka potrzeba.

Cisco informuje, że projektując architekturę Application Centric Infrastructutre brał również pod uwagę rosnące znaczenie nowego środowiska sieciowego, jakim jest Internet of Things. Dlatego centra danych oparte na tej architekturze są od razu przygotowane na obsługiwanie ruchu generowanego właśnie przez to środowisko. Jest to możliwe, gdyż ACI unifikuje sieci fizyczne i wirtualne oraz pozwala na jednolite monitorowanie, w czasie rzeczywistym, poziomu zabezpieczeń i zgodności z obowiązującymi normami i politykami.

Zobacz również:

  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Wraz z wprowadzeniem ACI, Cisco ogłosił, że tworzy ekosystem firm wspierających nową architekturę. Podaje też, że zainteresowanie i wsparcie dla ACI zadeklarowały już takie firmy, jak: BMC, CA Technologies, Citrix, EMC, Embrane, Emulex, F5, IBM, Microsoft, NetApp, OpsCode, Panduit, Puppet Labs, NIKSUN, Red Hat, SAP, Splunk, Symantec, VCE i VMware.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200