ABS we wrześniu na giełdzie

Debiut Asseco Business Solutions nastąpi pod koniec września br. Pozyskane środki - ok. 70 mln zł - w większość spółka przeznaczy na przejęcia innych firm.

Asseco Business Solutions to połączone siły Safo, Softlabu, WA-Pro i Incenti pod wodzą prezesa Romualda Rutkowskiego, wcześniej kierującego Softlabem. W grupie Asseco stanowi Centrum Kompetencyjne odpowiedzialne za systemy ERP, oprogramowanie dla sektora MSP, outsourcing i e-learning.

Wzrost organiczny i zakupy

Jak informowaliśmy wcześniej, oferta Asseco Business Solutions została podzielona pomiędzy cztery współpracujące ze sobą Piony Biznesowe. Pod nazwą WA-PRO firma dostarcza aplikacje do zarządzania, dedykowane małym podmiotom. Średnie i większe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z systemów ERP marek Safo i Softlab, w zależności od preferowanej technologii odpowiednio Oracle i Microsoft. Ponadto firma oferuje usługi pod nazwą Incenti, obejmujące outsourcing IT, e-learning i konsulting informatyczny. Strategia spółki zakłada wzrost organiczny, poszerzanie oferty oraz przejęcia innych spółek. To głównie na akwizycje przeznaczone zostaną środki z planowanej na wrzesień publicznej oferty ABS o wartości 70 mln zł.

Jak mówi Maciej Maniecki, I wiceprezes zarządu Asseco Business Solutions, spółka zamierza konsolidować polski rynek ERP. "Interesują nas firmy, które dysponują rynkiem, jednak nie rozwijają produktów ze względu m.in. na brak środków oraz takie, które posiadają silną pozycję w systemach uzupełniających rozwiązania ERP" - mówi Maciej Maniecki. "Rozmowy z wybranymi firmami już trwają" - dodaje.

Debiut we wrześniu

Prospekt emisyjny ABS trafi do Komisji Nadzoru Finansowego za kilka tygodni. Debiut został zaplanowany na drugą połowę września. Asseco Poland kontroluje 67% Asseco Business Solutions, pozostała część akcji jest w rękach kadry zarządzającej spółką. Jak informowaliśmy wcześniej, zarząd Asseco Business Solutions zakłada, że w 2007 r. przychody firmy wyniosą ok. 100 mln zł (18 mln zł po pierwszym kwartale), a zysk netto ok. 13 mln zł (2,6 mln zł). Podczas gdy ABS będzie konsolidować polski rynek ERP, Asseco Poland będzie kontynuować zagraniczne zakupy w Rumunii, Serbii, Austrii, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Oprócz debiutu Asseco Business Solutions w tym roku na parkiet wejdą także Asseco Systems i Asseco Czech Republic, w przyszłym - Asseco Romania i Adria.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200