ABI Research przewiduje gwałtowną ekspansję technologii 4G

Firma analityczna ABI Research opublikowała raport dotyczący bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do internetu. Można w nim przeczytać, że w 2015 r. 60% światowej populacji będzie mogło korzystać z usług internetu za pośrednictwem radiowych połączeń 4G.

ABI Research przewiduje, że w ciągu następnych pięciu lat blisko 4,4 mld osób będzie mogło korzystać z usług połączeń 4G wykorzystujących technologię LTE lub WiMAX. Dla porównania: obecnie 2 mld osób korzysta z usług połączeń radiowych 3G, opartych na takich technologiach, jak HSPA lub EV-DO Rev. Jeśli chodzi o technologie WiMAX i LTE, to korzysta z nich obecnie na całym świecie ok. 770 mln użytkowników.

Technologie 4G (LTE i WiMAX) pozwalają transmitować dane drogą radiową nawet do 10 razy szybciej niż technologie 3G. Dlatego coraz więcej firm telekomunikacyjnych decyduje się na wdrażanie technologii 4G i oferowanie użytkownikom usług szerokopasmowego dostępu do internetu z wykorzystaniem połączeń LTE lub WiMAX. Cały czas trwają tu zresztą dyskusje, która z obu tych technologii (LTE i WiMAX) ma szanse w przyszłości zyskać w oczach użytkowników większe uznanie. Opinie w tej kwestii są podzielone i trzeba jeszcze poczekać aby przekonać się, jak na obie te technologie zareaguje rynek. Wydaje się, że 2011 r. może być w tym względzie przełomowy.

Zobacz również:


TOP 200