ABI: LTE będzie szybko ewoluować

Już za kilka lat większość użytkowników LTE będzie korzystało z udoskonalonej wersji tej technologii: TD-LTE lub LTE-Advanced – prognozuje firma analityczna ABI Research. Według analityków, LTE będzie szybko i regularnie rozwijanym standardem, co pozwoli operatorom na sprawne obsługiwanie rosnącej liczby klientów i coraz większej ilości przesyłanych informacji. 

Z raportu przygotowanego przez ABI Research dowiadujemy się, że już za 5 lat zdecydowana większość osób korzystających za pomocą urządzeń mobilnych z LTE korzystać będzie z którejś z unowocześnionych wersji tej technologii – czyli TD (time-division) LTE lub LTE-Advanced.

Oczywiście, nie znaczy to, że operatorzy zapomną o infrastrukturze FD (frequency-division) LTE (najwcześniejszej wersji LTE) – będzie ona wciąż rozwijana, ale już za dwa lata (w r. 2015) coraz silniej zaczną upowszechniać standardy wspomniane powyżej.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?

TD-LTE wykorzystuje pojedyncze pasmo częstotliwości zarówno do uploadu, jak i downloadu danych, podczas gdy FD-LTE używa do tego celu dwóch oddzielnych pasm. A to oznacza, że TD-LTE może być używane w krajach, które licencjonują operatorom tzw. niesparowane częstotliwości. Co więcej – TD-LTE pozwala dostawcom usług telekomunikacyjnych na swobodne zarządzanie transferem: możliwe jest przydzielenie większej części pasma na pobieranie danych (co przydaje się np. podczas oglądania wideo w urządzeniu mobilnym) kosztem uploadu.

LTE-Advanced to z kolei inna nazwa 10. wersji standardu LTE – wiadomo, że w ciągu najbliższych kilku lat technologię tę zaczną stopniowo wdrażać wszyscy liczący się amerykańscy operatorzy komórkowi. LTE-Advanced umożliwia m.in. łączenie częstotliwości, co pozwala na minimalizowanie interferencji oraz sprawniejszą współpracę stacji bazowych (co przydaje się zwłaszcza w obszarach o dużym zagęszczeniu urządzeń mobilnych). Eksperci spodziewają, że wdrażanie tej technologii spowoduje zarówno wzrost prędkości transferu danych w sieciach LTE, jak i zwiększy ich niezawodność (np. ograniczy liczbę przerwanych połączeń).

Z szacunków ABI Research wynika, że do 2018 r. 34% użytkowników LTE korzystać będzie z LTE-Advanced, zaś 24% - z TD-LTE (reszta – 42% - wciąż używać będzie FD-LTE w wersjach 8/9). Co więcej, firma szacuje, że wszystkich wersji tego standardu w sumie za pięć lat używać będzie ok. 1,5 mld mieszkańców globu.

Analitycy zastrzegają, że raczej nie należy spodziewać się jednorazowej, masowej aktualizacji infrastruktury operatorskiej do nowych wersji LTE – proces ten odbywać się będzie falami (poprzez stopniowe wdrażanie kolejnych usług, technologii i rozwiązań wchodzących w skład specyfikacji LTE-Advanced oraz TD-LTE).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200