ABG chce budować z Asseco spółkę integracyjną

Nowy podmiot ma powstać z Asseco Systems oraz Optix Polska. Celem jest m.in. uporządkowanie kompetencji w Grupie Kapitałowej Asseco Poland.

Kierowana przez Dariusza Brzeskiego spółka ABG zaprosiła Asseco Poland do negocjacji na temat budowy w Grupie Kapitałowej Asseco Poland spółki integracyjnej realizującej projekty związane z infrastrukturą techniczną i świadczącej usługi w tym zakresie, również na rzecz polskiego filaru Grupy Kapitałowej Asseco Poland.

Nowy podmiot ma powstać z Asseco Systems oraz należącej do Grupy Kapitałowej ABG spółki Optix Polska specjalizujących się w realizacji projektów integracyjnych, jak również z jednostek organizacyjnych ABG i Asseco świadczących takie usługi. "Będziemy negocjować z Asseco na temat koncentracji aktywności usług integracyjnych w ramach jednego pomiotu" - mówi Karol Cieślak, wiceprezes zarządu ABG. "Chcemy uzyskać najlepsze efekty ekonomiczne. Zakładamy, że nowy podmiot znajdzie się w grupie ABG" - dodaje. ABG nie ujawnia na razie, które działy firmy, zajmujące się integracją weszłyby w skład nowej spółki. Powstanie nowego podmiotu może nastąpić do końca trzeciego kwartału. W zamian za nienależące do ABG aktywa, spółka dokonałaby aportowej emisji akcji na rzecz Asseco Poland.

Zobacz również:

Powołanie nowego pomiotu było inicjatywą ABG. Zarząd Asseco przyjął zaproszenie do negocjacji złożone przez ABG, ponieważ "służy ono przyśpieszeniu realizacji koncepcji porządkowania i ustalenia przejrzystości kompetencyjnej w Grupie Kapitałowej Asseco Poland".

ABG i Asseco udzieliły sobie wyłączności na prowadzenie rozmów do 30 maja 2008 r. "Przeprowadzone wstępne szacunki wskazują na istotnie wyższą wartość ekonomiczną tego rozwiązania dla akcjonariuszy ABG i Asseco, od rozwiązania dotychczas rozważanego przez Asseco" - pisze ABG w komunikacie.

Asseco Poland decydując się propozycję ABG zrezygnowało z planowanego wniesienia w formie aportu, posiadanego 100-proc. udziału w Asseco Systems do grupy Asseco Business Solutions w zamian za emisję akcji na rzecz Asseco przez Asseco Business Solutions.

Jak informowaliśmy w lutym, ABG podjęła decyzję o samodzielności Optix Polska, rezygnując z jego wchłonięcia.

Pierwotny plan zakładał, że Asseco Business Solutions przejmując Asseco Systems przeprowadzi aportową emisję na rzecz Asseco Poland. W obecnej sytuacji ABS przeprowadzi tylko emisję potrzebną do sfinalizowania przejęcia spółki Anica Systems. Cytowany przez PAP, Romuald Rutkowski. prezes Asseco Business Solutions (ABS), powiedział, że zmiana planów jest neutralna dla strategii jego spółki. Dla ABS istotne było przejęcie produkującej oprogramowanie spółki Anica Systems - bliższej profilowi ABS, niż spółki integracyjnej.


TOP 200