ABG Ster-Projekt łączy się ze Spinem

Po połączeniu powstanie spółka będąca trzecią siłą w grupie firm związanych kapitałowo z Prokom Software (po spółce matce i Asseco Poland łączącym się z Softbankiem).

Po połączeniu powstanie spółka będąca trzecią siłą w grupie firm związanych kapitałowo z Prokom Software (po spółce matce i Asseco Poland łączącym się z Softbankiem).

Będzie ona skoncen-trowana na obsłudze sektora publicz-nego, energetycznego, telekomunikacyjnego, a także perspektywicznego rynku opieki zdrowotnej. Decyzja o fuzji nie jest niespodzianką - o planach połączenia najpierw Ster-Projektu, a później ABG Ster-Projektu ze Spinem mówiono od trzech lat. Wcześniej Spin połączył się z Telmaxem.

Łączne, skonsolidowane przychody grup kapitałowych (każda ma kilka spółek zależnych) ABG Ster-Projektu i Spin w 2005 r. wyniosły 584 mln zł. Przez dziewięć miesięcy tego roku krajobraz rynku zmienił się jednak na tyle, że szacowanie przyszłej pozycji połączonych ABG Ster-Projektu i Spinu - w oparciu o dane z 2005 r. - na niewiele się zdaje. Przede wszystkim dlatego, że ComputerLand, który jest naturalnym konkurentem ABG Ster-Projekt niebawem połączy się z Emaxem. Do końca września br. firmy miały przedstawić szczegółową strategię działania po fuzji, ale do tej pory nie wydały w tej sprawie oświadczenia. Prawdopodobnie zostanie ono ogłoszone pod koniec października br. wraz ze szczegółowym podziałem kompetencji w nowym zarządzie spółki. W międzyczasie Emax kupił firmę Hanslik Laboratorium Oprogramowania, związana z rynkiem GIS (czytaj str. 15).

ABG Ster-Projekt łączy się ze Spinem

Wyniki największych polskich firm IT w 2005 r. (w mln zł)

Z kolei Prokom już drugi rok z rzędu robi wewnętrzne porządki, czego najdonioślejszym przejawem była ogłoszona w maju br. fuzja Asseco i Softbanku. Po przyłączeniu Softbanku Asseco będzie głównym rywalem ComputerLandu na rynku bankowo-finansowym. Jednocześnie zarówno Asseco Poland, jak i ABG Ster-Projekt większy nacisk niż ComputerLand stawiają na rozwój biznesu poza Polską.

Dariusz Brzeski, prezes ABG SterProjekt i - jak się nieoficjalnie mówi - mający kierować nową firmą powstałą z połączenia ze Spinem, przeprowadzał niedawno operację połączenia ABG i Ster-Projektu. Przyłączenie Spinu będzie prawdopodobnie równie trudnym przedsięwzięciem. W ostatnich latach Spin sam aktywnie przejmował. Dzisiaj ma w portfelu siedem spółek zależnych i dwie stowarzyszone: Kom-Pakt, Galkom, Sapen, Serum Software, Wiedza Net, Postinfo, Optix oraz Steren i Softmax. Jak nieoficjalnie przyznają osoby związane ze spółką, do pełnej integracji Spinu z przejętymi firmami jeszcze daleka droga. Teraz nadarzy się ku temu dobra okazja. Tymczasem ABG Ster-Projekt sam jest w posiadaniu pięciu spółek zależnych - Crypto-Tech, DRQ, KKI-BCI, Alcyone i Mindworx Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200