ABG SPIN: niezależny rozwój

Wbrew plotkom, ABG Spin nie zostanie połączony z Asseco Systems. "Rozpatrywaliśmy z prezesem Adamem Góralem różne warianty. Wybraliśmy ten, w którym ABG SPIN będzie rozwijał się samodzielnie. Jeśli w przyszłości będą jakieś fuzje to decyzja o nich będzie podejmowana przez zarząd ABG SPIN" - uciął spekulacje Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

Kraj...

Dzięki tej decyzji kierownictwa Asseco Poland, Dariusz Brzeski może wrócić do - przerwanych w sierpniu br. - rozmów o przejęciach firm zajmujących się produkcją oprogramowania dla telekomunikacji, przemysłu i administracja. Na ten cel w przyszłym roku ABG SPIN zamierza przeznaczyć ok. 35 mln zł. Firma chce finansować rozwój ze środków własnych. Sama spółka matka ma nadwyżki finansowe na poziomie 43 mln zł, a w całej grupie kapitałowej - ok. 120 mln zł.

Na 2008 r. ABG SPIN zaplanował kilka zmian w Grupie. W pierwszym kwartale w jego struktury zostanie włączony Radcomp, zajmujący się rozwiązaniami dla służby zdrowia. Już teraz jego prezesem został dyrektorem Pionu Zdrowie w ABG SPIN. Firma zainwestowała niedawno ponad 10 mln zł w stworzenie Medycznego Systemu Informatycznego i Informatycznej Karty Pacjenta. W przyszłym roku wchłonięty zostanie także Optix, który zostanie połączony z Pionem Infrastruktury spółki matki. Andrzej Retman, prezes OptiX nadzoruje już piony integracyjne ABG SPIN.

Przyszły rok to także debiut giełdowy DRQ, choć Dariusz Brzeski nie chciał na razie mówić o tym, na jaki cel zostaną przeznaczone pozyskane z publicznej emisji akcji fundusze. Docelowo spółka ma pozyskać inwestora kapitałowego, co może być samo w sobie celem wprowadzenia jej na warszawski parkiet. W 2009 r. zadebiutuje zaś na Giełdzie Papierów Wartościowych Kom-Pakt odpowiedzialny w Grupie ABG SPIN za sektor energetyczny. Maciej Lasota, dotychczasowy dyrektor tego pionu w spółce matce został wiceprezesem firmy Kom-Pakt.

...i zagranica

Przedstawiciele ABG SPIN zapowiedzieli także, że rozważają stworzenie oddziału w Rumunii, choć nie zdecydowali, czy odbędzie się to poprzez przejęcie tamtejszej spółki, czy otwarcie przedstawicielstwa. Obecnie ABG SPIN interesuje się także kontraktami w Bułgarii i na Ukrainie. Przychody z zagranicy ma przynosić także dalsza współpraca z NATO.

Po trzech kwartałach przychody ABG SPIN wyniosły 260,3 mln zł (207 mln zł rok wcześniej), a zysk netto 18,6 mln zł (16 mln zł). Wartość zamówień spółki - bez spółek zależnych - na czwarty kwartał 2007 r. wynosi 89 mln zł, a na 2008 r. 169 mln zł, w tym 97 mln zł administracja. Firma liczy, choć nie uwzględnia ich w prognozach, że w 2008 r. ruszą wreszcie duże projekty w administracji.

***

Struktura przychodów ABG SPIN

Administracja* 20%

Administracja rolnictwo 18%

Administracja inne 11%

Telekomunikacja 12%

Służby mundurowe 9%

Finanse 11%

Przemysł 6%

Zdrowie 5%

Energetyka 4%

Inne 4%

* - kontrakty z MEN na budowę pracowni internetowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200