ABC Data przejęta przez Actebis

100% akcji ABC Data zostało zakupione przez niemiecki holding Actebis. Pakiet 40% akcji Actebis nabył od CHS Electronics, natomiast pozostałe 60% zostało odkupione od założyciela firmy - Krzysztofa Musiała. Strony nie podały wartości transakcji.

Actebis przejął w całości polskiego dystrybutora ABC Data. Pakiet 40% akcji Actebis nabył od poprzedniego właściciela ABC Data - amerykańskiej firmy CHS Electronics, Inc., natomiast pozostałe 60% zostało odkupione od założyciela firmy - Krzysztofa Musiała.

Nowy właściciel ABC Data jest częścią koncernu handlowego Otto Versand, prowadzącego m.in. największy na świecie dom wysyłkowy, znany również w Polsce z supermarketów Selgros.

Negocjacje z Krzysztofem Musiałem trwały ok. 6 miesięcy. W tym czasie w firmie odbyły się dwa audyty zewnętrzne, podczas których niemieccy partnerzy mogli bliżej zapoznać się ze spółką. Przedstawiciele Actebisu są wyraźnie zadowoleni z transakcji, żadna ze stron nie chce jednak ujawnić ceny, po jakiej zostały odkupione akcje.

Wejście Actebisu do ABC Data nie pociągnie za sobą żadnych istotnych zmian organizacyjnych czy kadrowych. "Nie chcemy na siłę wprowadzać zmian. Uważamy, że firma jest w dobrej kondycji" - mówi Michael Urban, prezes zarządu Actebis. ABC Data przyjmie jednak model podejmowania decyzji charakterystyczny dla Actebis i innych firm niemieckich. W jej strukturze nie będzie samodzielnego dyrektora wykonawczego - wszystkie ważniejsze decyzje będą podejmowane kolektywnie, przez wszystkich członków zarządu. "W praktyce, model ten istotnie ogranicza ryzyko podjęcia nietrafnych decyzji" - mówi Michael Urban.

W strukturze oferty również nie będzie znaczących zmian - Actebis, podobnie jak ABC Data stosuje politykę ograniczania liczby dostawców. Pojawi się jednak kilka nowości. "Na pewno w naszej ofercie pojawią się produkty Seagate, Intela, oraz wybrane produkty z logo Targa, produkowane przez Actebis" - mówi Krzysztof Musiał, prezes ABC Data.

Dzięki Actebisowi ABC Data zyska potężne wsparcie finansowe grupy o łącznej rocznej sprzedaży na poziomie ponad 8 mld DEM (prognoza na 2000 r.). Actebis działa głównie w Europie i zatrudnia ok. 2800 pracowników. ABC Data jest trzynastą spółką zależną Actebisu w Europie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200