AB dystrybutorem Toshiby

Wrocławska spółka dołączyła do grona polskich dystrybutorów komputerów japońskiego koncernu. Podpisana umowa jest częścią realizowanego przez spółkę planu unifikacji oferty produktowej i gwarantować firmom obustronne korzyści.

Na mocy zawartej umowy AB zajmie się dystrybucją komputerów przenośnych i akcesoriów komputerowych marki Toshiba. Status dystrybutora Toshiby wzmocni konkurencyjność grupy AB na rynku rozwiązań mobilnych i ugruntuje jej dobrą pozycję w regionie. "Współpraca z Toshibą w istotny sposób uzupełnia nasze portfolio produktów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom pełne spektrum najnowszych urządzeń i akcesoriów" - mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB. Dodaje, że celem spółki jest osiągnięcie pozycji lidera w sprzedaży rozwiązań mobilnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zawarta umowa umożliwi również zwiększenie sprzedaży sprzętu japońskiego producenta w Polsce, Czechach i na Słowacji. Obecnie udział Toshiby w polskim rynku wynosi ok. 13%, zaś w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech odpowiednio 4, 7 i 9%. Pod koniec 2008 roku udział w każdym z rynków ma wynieść 20%.

Do zawarcia umowy przyczyniła się m.in. zamiana strategii rozwoju Toshiby w Europie. Zakłada ona lepsze przystosowanie modelu dystrybucji do specyficznych warunków poszczególnych rynków. "Polski rynek dystrybucyjny dynamicznie ewoluuje, a my staramy się do niego dostosowywać" - mówi Andrzej Kuźniak, kierujący regionalnym oddziałem Toshiby.

Zobacz również:

Porozumienie z Toshibą jest kolejną umową dystrybucyjną zawartą przez AB w ostatnim kwartale. W tym czasie spółka została również dystrybutorem produktów HP na Słowacji, Fujitsu-Siemens w Czechach oraz Canona i Creative Labs w obu wspomnianych państwach. Kolejne tego rodzaju umowy mają być zawarte jeszcze w tym roku.

W październiku zeszłego roku AB kupiło większość udziałów w czeskim AT Computers Holding. Transakcja umożliwiła znaczne zwiększenie przychodów AB. W 2007 roku były one prawie dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Według zapowiedzi komputery produkowane w Czechach trafią na polski rynek przed końcem br.


TOP 200