AB dojrzewa do kolejnych przejęć?

Jak pisze dzisiejszy Parkiet, przedstawiciele spółki twierdzą, że na rynku dystrybucji sprzętu IT widać pierwsze oznaki ożywienia i deklarują, że firma wykorzysta wszelkie okazje, aby poprawić wyniki...

Grupa AB, która - według jej szefów - detronizując Tech Datę, została już największym dystrybutorem sprzętu IT w regionie obejmującym Polskę, Czechy i Słowację, rozważa przejęcia innych spółek z branży. Andrzej Przybyło, prezes AB nie ukrywa, że kierowana przez niego spółka chciałaby zaistnieć na nowych rynkach. Za najbardziej perspektywiczne uważa Rumunię i Bułgarię. Zastrzega jednak w rozmowie z Parkietem, że rozmowy o ewentualnych przejęciach mają bardzo luźny charakter, a pierwsza transakcja możliwa byłaby nie wcześniej niż za 3-4 kwartały. Ewentualny zakup byłby finansowany z kredytów i nowej emisji akcji.

AB wyrosło na regionalnego lidera na rynku dystrybucji sprzętu IT dzięki zakupowi, jesienią 2007 r., czeskiej spółki ATC Holding (działa również na Słowacji). Sprzedaż na polskim rynku zapewniła grupie 56% przychodów. W tym roku proporcje mogą się nieco zmienić na korzyść rynku czeskiego. ATC Holding zwiększa sprzedaż w tym państwie i pozyskuje kolejnych partnerów, korzystając z kłopotów, które przeżywa lider - EDS.

Giełdowa spółka bezboleśnie przeszła przez okres spowolnienia gospodarczego. W II kwartale, który dla grupy był ostatnim kwartałem roku obrotowego, miała ona 475 mln zł przychodów (543 mln zł rok wcześniej) i zarobiła netto 1,04 mln zł (0,84 mln zł). W całym roku obrotowym grupa miała 2,83 mld zł obrotów (rok wcześniej było to 2,35 mld zł) i zarobiła 26,7 mln zł (15,2 mln zł). Według prezesa, AB nie ucierpiało przez spowolnienie dzięki olbrzymiej bazie klientów i partnerów.

Andrzej Przybyło wstrzemięźliwie wypowiada się na temat planów finansowych na ten rok obrotowy. "Nie wierzę, że kryzys już się skończył, choć na rynku pojawiają się pierwsze sygnały poprawy koniunktury" - mówi. "Sprzedaż detaliczna cały czas wygląda bardzo przyzwoicie. Jeśli chodzi o rynek korporacyjny, to dostajemy coraz więcej pytań od potencjalnych klientów i mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach przełoży się to na większą liczbę kontraktów" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200