9 stron dla menedżera

Przedstawiamy strony, które mogą się okazać szczególnie ważne w najbliższym roku dla menedżerów IT w obliczu kryzysu.

Przedstawiamy strony, które mogą się okazać szczególnie ważne w najbliższym roku dla menedżerów IT w obliczu kryzysu.

Przygotowana lista jest przeznaczona nie dla pasjonatów, ale dla menedżerów, którzy nie mogą spędzać każdej wolnej godziny na przeglądaniu nowości w Internecie.

1. Google Apps for Business

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka technologia będzie przyszłością IT. W obliczu kryzysu, Google Apps for Business mogą stać się jeszcze popularniejsze, jednym z powodów będą oczywiście niższe koszty korzystania z tego pakietu. Sprawdzianem może być wprowadzenie współpracy nad dokumentem za pomocą GoogleDocs, dzięki czemu będzie on dostępny z dowolnego miejsca i komputera. Niezależnie od nazwy (SaaS czy cloud computing) jest to dobry pomysł, zwłaszcza w perspektywie koniecznych oszczędności. Google Apps może także uodpornić firmę przeciw makrowirusom roznoszonym w dokumentach Microsoft Office.

2. VMware Community

Ograniczenie kosztów dzięki konsolidacji serwerów będzie celem biznesowym dla wielu przedsiębiorstw w 2009 r. Liderem w tej dziedzinie nadal pozostaje VMware i specjaliści Network World sugerują wybranie właśnie tego produktu, niezależnie od marketingu Microsoftu promującego Hyper-V. Najlepszym źródłem informacji dotyczących wdrożenia VMware dostarczą społeczności otaczające ten produkt. Warto przeglądać strony VMware Community, gdyż specjaliści tam skupieni potrafią rozwiązać wiele problemów naprawdę szybko, a niektórych kłopotów można zawczasu uniknąć dzięki informacjom z forów.

3. Secunia

Bezpieczeństwo powinno pozostać priorytetem w bieżącym roku. Tym cenniejsze są sposoby na poprawę w tej dziedzinie przy niewielkim nakładzie kosztów. Właśnie po to warto zainteresować się portalem Secunia.com. Agreguje on informacje o atakach i podatności systemów od najważniejszych dostawców, dostarczając wiele informacji o błędach wraz ze sposobami ich naprawy. Na tej stronie można również znaleźć przydatne informacje na temat aktywnej ochrony przed atakami, zanim jeszcze one nastąpią.

4. Green Grid

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz ogólny trend do ograniczania jej zużycia w centrach danych to bardzo ważne kierunki rozwoju informatyki w najbliższym czasie. Energooszczędne technologie mogą być kluczem do sukcesu centrów danych IT, gdyż oszczędności przekładają się wprost na mniejsze koszty eksploatacji. Minusem jest tradycyjny w naszym kraju sposób rozliczania kosztów, gdzie zużyta przez centrum obliczeniowe energia elektryczna jest kosztem administracyjnym, niezwiązanym z IT. Zatem oszczędności wprowadzone dzięki użyciu energooszczędnych technologii nie zawsze odzwierciedlają się we wskaźnikach kosztów działu IT. Mimo to, warto zapoznać się ze stronami Green Grid, aby kupować urządzenia zgodne z założeniami oszczędności energii i mieszczące się w ustalonych normach.


TOP 200