Warszawa będzie miała park

W Warszawie swoje siedziby ma bardzo dużo firm informatycznych, jest to także silne centrum akademickie. Mazowsze nigdy nie stało się jednak prawdziwym "zagłębiem technologicznym". Zmienić ma to porozumienie dotyczące utworzenia Warszawskiego Parku Technologicznego (WPT), jakie zawarli Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber i Prezydent Miasta Lech Kaczyński.

Zawarta 22 sierpnia umowa zakłada, że miasto stołeczne przekaże na potrzeby utworzenia parku tereny o docelowej powierzchni nie mniejszej niż 30 ha (w porozumieniu wymienione są działki przy ulicy Gwintowej oraz Antoniewskiej w pobliżu Fortu Augustówka). Cele jakie przyświecają utworzeniu Warszawskiego Parku Technologicznego to "wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii, ułatwienie przepływu wiedzy między światem nauki i gospodarki, aktywizacja lokalnego rynku pracy oraz ułatwienie komercjalizacji wyników badań naukowych". Twórcy inicjatywy chcą "wykorzystać potencjał Warszawy". Według danych przytaczanych przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji na Mazowszu mieści się blisko 30% wszystkich instytucji naukowych w Polsce i ok. 19% wszystkich szkół wyższych.

W ramach WPT w pierwszym rzędzie mają być wspierane projekty z takich gałęzi jak: informatyka i telekomunikacja, biotechnologia i medycyna czy mechatronika i optoelektronika. Wizja WPT jaką roztaczają minister Kleiber i prezydent Kaczyński jest imponująca. Ich zdaniem uruchomienie parku może wykreować powstanie nawet kilkunastu tysięcy miejsc pracy w obszarze nowych technologii. Projekt zakłada, że na terenach Warszawskiego Parku Technologicznego powstaną laboratoria, powierzchnie produkcyjne, biurowe, usługowe i konferencyjne. Na realizację tych planów (i weryfikacje) przyjdzie nam poczekać do... 2015 roku, kiedy to zakończy się zabudowa WPT. Częściowe zagospodarowanie nastąpi jednakże już w przyszłym oraz 2007 roku. Wtedy w parku powstaną już pierwsze dwa inkubatory technologiczne. Do końca 2005 roku ma powstać szczegółowy plan inwestycji oraz Konsorcjum Naukowe, skupiające jednostki badawcze i chętne do udziału przedsiębiorstwa. To właśnie konsorcjum będzie koordynować działalność parku.

Powstanie Warszawskiego Parku Technologicznego wiąże się ze sporymi nakładami. Finansowanie przedsięwzięcia ma być realizowane z kilku źródeł - funduszy strukturalnych UE, 7 Ramowego Programu UE. Wsparcie pochodzić będzie także od uczestników WPT i działalności gospodarczej konsorcjum, a także od Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Warszawy i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

Warszawski Park Technologiczny wpisuje się przyjętą "Strategię rozwoju Warszawy do 2020 r." oraz "Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007 - 2013". Oba zakładają "wzmocnienie współpracy między sferą badawczo rozwojową a gospodarką". W Polsce, według danych ministerstwa funkcjonuje obecnie 6 parków technologicznych: Poznański, Krakowski, Koszaliński, Wrocławski, Szczeciński i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200