800 x 480 w komórkach dzięki Hitachi

Dział Hitachi o nazwie Hitachi Displays rozpoczął masową produkcję wyświetlaczy LCD o przekątnej 2,9 cala i pracujących w rozdzielczości 800 x 480. Znajdą one zastosowanie w konstrukcji nowoczesnych telefonów komórkowych i PDA.

Przedstawiciele firmy chwalą się, że jest to pierwszy na świecie wyświetlacz obsługujący 800 x 480 i nadający się do montowania w komórkach. Podkreślają wygodę, jaką tak wysoka rozdzielczość daje użytkownikowi - może on oglądać wideo w rozdzielczości 480 x 640 lub przeglądać większość stron WWW nie korzystając z poziomych pasków przewijania.

Podczas prac nad LCD musiano rozwiązać problem zwiększonego poboru mocy podczas podświetlania wyświetlacza: więcej pikseli to bowiem więcej przewodów odpowiadających za sygnały sterujące, a zatem mniejsze "prześwity" między poszczególnymi komórkami.

Panel korzysta z należącej do Hitachi technologii IPS, dzięki której prezentowane na nim dane mają być czytelne przy kącie widzenia wynoszącym ponad 170 stopni w pionie i w poziomie. Kontrast nowego wyświetlacza to 400:1, jasność - 250 cd/m2.


TOP 200