80 serwerowni na mecz otwarcia

Inteligentny budynek

Zbudowana na Stadionie Narodowym sieć IP stanowi spójną platformę, dzięki której są połączone wszystkie systemy obsługujące: dostęp fizyczny, komunikację, obsługę widowiska, zarządzanie przestrzenią konferencyjną i funkcje biurowo-administracyjne. Kluczowy dla działania stadionu jest Zintegrowany System Zarządzania Stadionem, który składa się z podsystemów: biletowego, sprzedażowego, zarządzania zasobami obiektu, kontroli dostępu na imprezy masowe (łącznie z kołowrotami), systemu monitoringu wizyjnego CCTV, systemu telefonii VoIP i systemu Digital Signage, dzięki któremu na monitorach rozmieszczonych w różnych miejscach obiektu będzie można wyświetlać obraz z płyty boiska, prezentacje multimedialne, treści reklamowe i informacje. Również domofony i wideodomofony zainstalowane w wydzielonych częściach stadionu oraz telefony i wideotelefony zainstalowane w części biurowej i w przestrzeni publicznej działają przez sieć IP.

Stadion Narodowy jest wyposażony we wszystkie systemy tzw. budynku inteligentnego. "Polega to na tym, że główne systemy budynku, takie jak: oświetlenie, ogrzewanie, kontrola dostępu, są w logiczny i fizyczny sposób połączone ze sobą, pozwala na zdalne monitorowanie, konfigurację oraz sterowanie. Dodatkowo zaimplementowane są logiczne zależności pomiędzy różnymi systemami automatyki, które prowadzą do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych obiektu" - wyjaśnia Robert Wojtaś, wiceprezes zarządu Narodowego Centrum Sportu. Oznacza to na przykład, że przez korelację informacji z systemu kontroli dostępu oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu system sam może ustalić obszary obiektu, które w danej chwili nie są używane i samodzielnie dostosować oświetlenie oraz temperaturę do aktualnej sytuacji.

Całością systemu teleinformatycznego na Stadionie Narodowym opiekuje się ze strony Narodowego Centrum Sportu Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Teleinformatycznego. Jego zadaniem jest zapewnienie bezawaryjnej pracy wszystkich rozwiązań teleinformatycznych zaimplementowanych na obiekcie.

Dach otwiera się w kwadrans
Mierzący 12 tys. mkw rozsuwany dach Stadionu Narodowego w Warszawie to jedna z dwóch tego typu konstrukcji na świecie. Jego budowa wymagała nietypowych rozwiązań inżynieryjnych. Wykorzystano również rozwiązania teleinformatyczne.

Stadion Narodowy na całej swojej powierzchni jest przykryty dachem. Został on zaprojektowany w formie membrany podtrzymywanej przez konstrukcję linową, rozpiętą pomiędzy szeregiem słupów rozmieszczonych dookoła obiektu. Wewnętrzna część dachu, wykonana z tworzywa PVC, jest rozsuwana. Podpierającą ją konstrukcję stanowi 60 wewnętrznych, promieniowych lin rozciągniętych od pierścienia do centralnej iglicy. Membrana jest połączona z linami za pomocą 900 wózków ślizgowych, 60 wózków napędowych i 60 połączeń centralnych.

Uruchomienie systemu otwierania i zamykania dachu następuje przez kołowrót, który na linie przesuwa wózek napędowy. Kontrola i kierowanie pojedynczymi urządzeniami dachu odbywa się przez sterowniki mikroprocesorowe PLC, które nadzorując czujniki zainstalowane na siłownikach hydraulicznych i enkoderach zainstalowanych na bębnach kołowrotów, gwarantują ich poprawne funkcjonowanie. Aby ułatwić zarządzanie danymi, system urządzeń napinających został podzielony na cztery grupy, w których znajduje się po 15 jednostek napinających. Każda grupa jest kontrolowana i nadzorowana przez osobną tablicę rozdzielczą. Wszystkie cztery części są natomiast kontrolowane przez centralną stację kontroli, którą kieruje operator.

Mierzący 12 tys. mkw dach rozkłada się i składa w 15-20 minut. Jest szczelny, nie przepuszcza deszczu i zatrzymuje ciepło. Zamknięty poprawia też akustykę budynku, co będzie miało duże znaczenie przy organizowaniu wydarzeń muzycznych. Pomoże też zasilić w wodę łazienki w pomieszczeniach wewnątrz stadionu.

Monika Tomkiewicz


TOP 200