8 technologii i produktów konsumenckich, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firm

Także według Michaela Machado, CIO WebEx, fizyczne blokowanie dostępu do określonych mediów nie będzie miało wielu realnych korzyści. Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem - poza podziałem użytkowników na grupy z różnymi uprawnieniami - byłoby wdrożenie systemu monitorowania. System ten podczas próby przesłania jakichkolwiek plików na dysk zewnętrzny informowałby użytkownika, że prawdopodobnie postępuje wbrew regulaminowi firmy, a wszystkie działania są monitorowane.

4. Laptop, palmtop i smartfon

Komputery przenośne i kieszonkowe - takie jak palmtopy i smartfony - były do niedawna dostępne wyłącznie dla kierownictwa wyższego szczebla. Dziś stopniowo stają się urządzeniami masowymi. Poza wieloma zaletami przenośnych komputerów i urządzeń, takich jak BlackBerry i iPhone, z punktu widzenia bezpieczeństwa IT - mają one praktycznie same wady. Przede wszystkim pracownicy mogą takie urządzenie łatwo zgubić, często razem z poufnymi informacjami zapisanymi w jego pamięci. Pojawiają się też komplikacje związane z synchronizacją firmowego klienta pocztowego lub kalendarza z oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze przenośnym, smartfonie, czy palmtopie. Specjaliści ds. IT tracą czas na ich konfigurowanie, uruchamianie, czy usuwanie różnych błędów powstałych np. podczas prób synchronizacji. W przypadku aktualnej wersji iPhone`a dochodzą jeszcze problemy z bezpieczeństwem transmisji bezprzewodowej WiFi. Praktycznie brak w nim zabezpieczeń.

Wiele firm stara się ograniczyć problemy związane z użytkowaniem mobilnego sprzętu dzięki specjalnej polityce firmowej - przykładowo zgodnie z regulaminem w środowisku IT może funkcjonować po jednym, konkretnym modelu palmtopa, smartfona i kilku rodzajach laptopów. To samo dotyczy zainstalowanego na nich oprogramowania. W tym wypadku standaryzacja pozwala na lepsze przystosowanie całego środowiska do obsługi konkretnych urządzeń i zainstalowanego na nich oprogramowania, a także zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem firmowych danych.

5. Telefon komórkowy z aparatem cyfrowym

8 technologii i produktów konsumenckich, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firm
Aparaty fotograficzne wbudowane w nowoczesne telefony są równie popularne wśród ich użytkowników, co niebezpieczne. W przeszłości miniaturowe urządzenia służące do wykonywania zdjęć były domeną Jamesa Bonda. Dziś praktycznie każdy z nas ma przy sobie taki aparat, dodatkowo wzbogacony możliwością natychmiastowej transmisji wykonanych zdjęć. W czasach, kiedy w niektórych branżach szpiegostwo przemysłowe jest niemal standardową metodą walki z konkurencyjnej, zagrożenia jakie generuje nawet najtańszy telefon z aparatem w niepowołanych rękach i nieodpowiednim miejscu w firmie, są poważne.


TOP 200