8 problemów działów IT na najbliższe 5 lat

Każde przedsiębiorstwo planuje i stawia sobie określone cele do zrealizowania na kilka lat do przodu. Dotyczy to również działów IT. Spróbujmy zdefiniować osiem ważnych problemów, z którymi będą się musiały uporać działy IT w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jest oczywiste, że każdy dział IT ma własne uwarunkowania i określone potrzeby, a niektóre z przytoczonych tu problemów powinny być zastąpione przez inne. Jest to subiektywny wybór i każdy może sobie z tej listy wybrać te najbardziej go interesujące.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
1. Czym zastąpić desktopy? Firmy od zawsze borykają się z podstawowym problemem: jak efektywnie zarządzać końcowymi stanowiskami pracy, jakimi są najczęściej komputery typu desktop? Na początku były to zawsze stanowiska typu "opasły" klient, czyli standardowe pecety. Potem przyszedł czas na "cienkich" klientów czy też kasetowe stacje robocze i pecety. Rozwiązania takie nie zawsze spotykają się jednak z akceptacją pracowników.

Zobacz również:

  • Vantage DC otwiera w Warszawie kampus
  • Pierwszy na świecie komputer kwantowy działający w temperaturze pokojowej

Dlatego warto zastanowić się, czy nie powinien powstać jakiś nowy model, będący modyfikacją znanego od kilku lat Virtual Desktop Infrastructure (VDI). Byłby to model pośredni, uwzględniający potrzeby zgłaszane przez mobilnych użytkowników. W modelu takim użytkownik mógłby traktować notebook jak autonomiczne stanowisko pracy, a po podłączeniu go do sieci wchodzić w tryb pracy narzucany przez środowisko VDI.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
2. Bezdyskowe serwery do wirtualizowania zasobów. Obecnie nikt nie ma już wątpliwości, że wirtualizacja jest tą technologią, która zawita na stałe w centrach danych. Będzie co najwyżej modyfikowana i usprawniana. Przyszłość należy do potężnych serwerów zawierających setki rdzeni obliczeniowych, w obrębie których administratorzy będą konfigurować tysiące wirtualnych maszyn.

Problem w tym, że serwery takie nie są do końca przygotowane do pełnienia takiej roli. Producenci serwerów muszą więc wprowadzić do nich takie rozwiązania i technologie, dzięki którym będzie nimi można zarządzać mając na uwadze fakt, iż ich warstwa sprzętowa świadczy usługi setkom wirtualnych maszyn. Specjaliści przewidują, że będą to serwery bezdyskowe, zawierające tylko trzy podstawowe elementy: procesory, pamięć RAM i układy I/O.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
3. Tanie połączenia WAN. Przyszłość należy do tanich sieci WAN opartych na światłowodach, które zastąpią stosowane obecnie technologie oparte na miedzi. Światłowód wkroczy nie tylko do osiedli mieszkaniowych (FTTC; Fiber To The Curb), ale również do połączeń WAN obsługujących komunikację między poszczególnymi oddziałami dużych firm i korporacji.

Firmy telekomunikacyjne i dostawcy usług sieciowych muszą zacząć wdrażać na większą skalę aplikacje WAN oparte na szybkich łączach światłowodowych. Za 5 lat nikogo nie będzie dziwić, że firma mająca swoją siedzibę na jednym krańcu Polski będzie się komunikować ze swoim oddziałowym biurem oddalonym o setki kilometrów za pośrednictwem połączenia światłowodowego oferującego przepustowość od 100 Mb/s do 1 Gb/s.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
4. Nowy model licencjonowania oprogramowania. Przyszły model licencjonowania oprogramowania musi się diametralnie różnić od tych stosowanych obecnie. Trudno jeszcze powiedzieć, jaki to będzie model. Można tylko spekulować. Jeśli bowiem wszystkie aplikacje klient-serwer będą korzystać z usług połączeń TCP/IP, można sobie wyobrazić, że będzie to jeden spójny model biorący pod uwagę takie właśnie środowisko pracy.

Może to być model podobny np. do rozwiązania znanego pod nazwą FLEXlm (obecnie FlexNet Publisher), oczywiście po wprowadzeniu do niego niezbędnych modyfikacji. Może wtedy w sieci będzie funkcjonować jeden potężny serwer kontrolujący licencje udzielane na wszystkie bez wyjątku programy i aplikacje funkcjonujące na rynku.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
5. Czym zastąpić hasła? Wszyscy wiemy jakie kłopoty sprawiają nam obecnie hasła. A jest ich wiele i wszystkie należy pamiętać. Istnieją co prawda programy ułatwiające zarządzanie hasłami, ale nie zmienia to faktu, że nie jest to najlepszy sposób uwierzytelniania użytkowników.

Co zatem może zastąpić hasła? Klucze USB lub inteligentne karty czy tokeny mogą znaleźć zastosowanie w jednej sieci lub urządzeniu, ale nie globalnie. Globalnie może to być np. uwierzytelnianie biometryczne. Ale wtedy każde urządzenie powinno być wyposażone w czytnik linii papilarnych czy skaner analizujący tęczówkę oko użytkownika. A to może być trudne.

Dlatego można tylko spekulować, że powstaną nowe systemy uwierzytelniania, oparte np. na rozpoznawaniu głosu czy zarysu twarzy użytkownika.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
6. Walka ze spamem. Walka ze spamem pochłania bardzo wiele energii. Trzeba powiedzieć, że nowe technologie pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć to zjawisko i liczbę wiadomości e-mail zawierających spam, które trafiają do naszych skrzynek pocztowych. Jednak spam spędza nadal sen z powiek wielu administratorom nadzorującym pracę systemów informatycznych.

Eliminowanie spamu sprowadza się do filtrowania poczty i stosowania różnego rodzaju "szarych", "czarnych" czy "białych list". Ale to wszystko za mało, gdyż po internecie nadal krążą niechciane wiadomości, które nie trafiają co prawda do naszych skrzynek pocztowych, ale skutecznie ograniczają przepustowość połączeń komputerowych. Potrzebne są więc nowe rozwiązania.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
7. Wirtualne urządzenia do instalowania aplikacji. Proces instalowania i uruchamiania w centrum danych nowej aplikacji serwerowej oraz wdrożenia jej do produkcji trwa obecnie nierzadko wiele dni. Czas więc pomyśleć tu o nowych technologiach, zastępujących tradycyjny dysk CD czy DVD. Wydaje się, iż wirtualizacja powinna wkroczyć również do tego obszaru informatyki.

Powinny tu funkcjonować wyspecjalizowane wirtualne maszyny, które można szybko importować i uruchamiać w centrum danych. Maszyna taka uruchamiałaby od razu i konfigurowała stosownie do potrzeb danego środowiska obliczeniowego określoną aplikację. Czas instalatorów Windows i innych ręcznych metod instalowania aplikacji, odejdzie wtedy bezpowrotnie do przeszłości.

8 problemów działów IT na najbliższe 5  lat
8. IPv6. Wszyscy wiemy, że od adresowania IPv6 nie uciekniemy. Większość działów IT odwleka jednak moment wdrożenia tego protokołu, gdyż wiąże się to z dużym nakładem pracy, sporo kosztuje, a korzyści w wymiarze finansowym są żadne. Istnieje również aspekt psychologiczny. Ostatecznie bardzo łatwo jest rozpoznać adres 139.34.56.112 (IPv4), a już dużo trudniej taki: 2001:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:57ab (IPv6).

Jednak działy IT powinny już dzisiaj zaplanować, kiedy wdrożą protokół IPv6. A im szybciej to zrobią, tym lepiej dla nich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200