8 najbardziej poszukiwanych umiejętności w branży IT w 2014 roku

W Stanach Zjednoczonych opublikowano ciekawe badanie prezentujące najważniejsze umiejętności IT, których będą poszukiwali pracodawcy w 2014 roku. Choć raport dotyczy rynku amerykańskiego, to warto zapoznać się z wynikami - świetnie wskazują światowe trendy w pracy IT, a także charakter potencjalnych zleceń, które mogą pojawić się od firm zza oceanu.

Według raportu Computerworld Forecast, perspektywy pracy dla specjalistów IT w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku będą podobne do tegorocznych - zwiększenie zatrudnienia w obszarze IT planuje 32% firm, w porównaniu do 33% w 2013 roku.

O ile jednak zapotrzebowanie na specjalistów IT pozostanie nie tym samym poziomie, zmieni się rozkład umiejętności najbardziej pożądanych przez potencjalnych pracodawców. Zdaniem Michaela Kirvena, założyciela i prezesa firmy Mondo, dostawcy zasobów technologicznych, wskaźnik bezrobocia dla „specjalistów z najbardziej poszukiwanymi umiejętnościami na rynku będzie prawdopodobnie bliski zeru”.

Zobacz również:

"Pracodawcy, którzy poszukują specjalistów z najlepszymi umiejętnościami, będą musieli być przygotowani na szybkie działanie. Jeśli znajdą odpowiednich kandydatów, mogą być w 100% pewni, że tacy specjaliści będą rozważali propozycje pracy również od dwóch innych firm" – mówi Kirven.

1. Programowanie i rozwój aplikacji

 • 49% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu:1.

Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej poszukiwanych umiejętności od dwóch lat niezmiennie plasuje się programowanie i rozwój aplikacji - jak wynika z tegorocznej edycji badania Computerworld Forecast. Specjalistów z takimi umiejętnościami będzie poszukiwać 49% badanych, co jednak stanowi wyraźny spadek w porównaniu z 60% w ubiegłym roku.

Scot Melland, prezes Dice Holdings, spółki prowadzącej serwis Dice.com dotyczący pracy w branży IT, twierdzi, że twórcy oprogramowania to najbardziej poszukiwani pracownicy w branży technologicznej. Jak zauważa, zgodnie z danymi publikowanymi przez U.S. Bureau of Labor Statistics, w tej grupie notuje się najniższy wskaźnik bezrobocia, zaledwie 1,8%. Nie dziwi więc fakt, że, zdaniem uczestników badania Computerworld Forecast 2014, najwięcej trudności sprawia zapełnienie wakatów na stanowiskach dewelopera i programisty. Zdaniem Mellanda, najbardziej pożądanymi specjalizacjami w tym obszarze są specjalizacje w zakresie technologii mobilnych oraz doświadczenie w tworzeniu bezpiecznych aplikacji.

Świadcząca usługi w zakresie wykonywania kopii zapasowych firma Carbonite, która jest w trakcie zmiany swojego modelu biznesowego w kierunku obsługi małych firm, spodziewa się trudności na rynku pracy, jeśli chodzi o zatrudnienie twórców oprogramowania i inżynierów. "Choć w Bostonie i okolicach można znaleźć dużo doświadczonych deweloperów, poszukuje ich równie dużo firm technologicznych. Odkryliśmy to, gdy sami szukaliśmy deweloperów front-end, inżynierów user experience, deweloperów rozwiązań mobilnych i w zasadzie każdego innego specjalisty w zakresie rozwoju oprogramowania" – mówi Randy Bogue, wiceprezes ds. pozyskiwania talentów w bostońskiej firmie.

Lucille Mayer, dyrektor ds. IT w BNY Mellon, również spodziewa się trudności w znalezieniu deweloperów. Świadcząca usługi finansowe firma ma obecnie setki wakatów, głównie w Nowym Jorku i Pittsburgh. Około 40% z nich w obszarze rozwoju oprogramowania, pozostałe 30% infrastruktury, 20% analityki biznesowej i zarządzania projektami, a 10% zarządzania.

"Zapotrzebowanie na utalentowanych deweloperów z 3-5-letnim doświadczeniem, zorientowanych na usługi, jest wysokie" – mówi Mayer, której szczególnie zależy na pozyskaniu pracowników z doświadczeniem w programowaniu obiektowym. "Równie ważne jest dotarcie do kandydatów z różnym doświadczeniem, różnymi pomysłami i perspektywami" – dodaje.

Międzynarodowa sieć hotelowa Hyatt powoli rezygnuje z zewnętrznych dostawców usług, zamierzając pozyskać talenty w zakresie oprogramowania i rozwoju rozwiązań do pracy wewnątrz firmy. "Mamy w planach zatrudnienie osób wyróżniających się elastycznością i dużą wydajnością pracy, zdolnych do szybkiego wdrażania pomysłów, przekształcania ich w prototypy, a następnie produkty" – mówi Alex Zoghlin, globalny szef technologii w Hyatt.

2. Helpdesk i wsparcie techniczne

 • 37% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu:3.

Umiejętności związane z obszarem wsparcia technicznego pozostają w czołówce rankingu, zajmując 3. miejsce, czyli o jedno miejsce wyżej w porównaniu z ubiegłorocznymi wynikami. "To pozytywny bodziec dla całej gospodarki i ogólnych perspektyw zatrudnienia. Firmy inwestują w obszar wsparcia technicznego głównie wtedy, gdy planują zwiększenie zatrudnienia i rozbudowę swojej infrastruktury technologicznej" – twierdzi Melland. Na wzrost zapotrzebowania w zakresie wsparcia technicznego przekłada się również to, że wiele firm powraca do zatrudniania wewnętrznych specjalistów, mimo, że wcześniej raczej zlecano takie usługi na zewnątrz; to częściowo odpowiedź na wzrost liczby urządzeń mobilnych i usług sieciowych świadczonych wewnątrz firmy. Zdaniem Mellanda, ze względu na złożoność takich konfiguracji, ważne jest wsparcie pracowników, żeby mogli w pełni zrozumieć cele i działania firmy, a to z kolei przemawia za wewnętrzną obsługą wsparcia technicznego.

"Po kilka latach szczupłego zarządzania w obszarze wsparcia technicznego planujemy zwiększyć zatrudnienie w zespole w odpowiedzi na wzrost firmy oraz decyzję o zarządzaniu opartym na ITIL. W decyzji o poszerzeniu zespołu IT upewniają nas sukcesy firmy" – mówi James Bland, menedżer sieci w firmie Wolverine Advanced Materials działającej w branży motoryzacyjnej.

3. Usługi sieciowe

 • 31% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu:8.

Umiejętności w zakresie usług sieciowych znalazły się na 3. miejscu w rankingu, co oznacza duży skok z ubiegłorocznego 8. miejsca. Taki wzrost jest zgodny z wynikami ostatniego badania Robert Half Technology, przeprowadzonego przez agencję pracy w branży IT, w którym 55% badanych nazwało administrowanie siecią umiejętnością.

"Za zwiększonym zainteresowaniem specjalistami w zakresie zarządzania usługami sieciowymi stoi najprawdopodobniej potrzeba łączności bezprzewodowej" – twierdzi Melland. "Zapotrzebowanie na pracowników z doświadczeniem w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi wzrosło o 9% rok do roku, a wskaźnik bezrobocia w grupie administratorów sieci i systemów wynosi zaledwie 1,1%" - dodaje.

Charles Whitby, główny analityk sieci centrum medycznego Medical Center of Central Georgia, twierdzi, że wzrost użytkowania bezprzewodowych urządzeń medycznych zdecydowanie przekłada się na większe obciążenie pracą. "Poza większym ruchem sieciowym, generowanym przez te urządzenia, potrzeba również częstszego rozwiązywania problemów, na przykład wtedy, gdy wbudowane w nie oprogramowanie wymaga aktualizacji, ale nie zostało zaakceptowane przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA)" – mówi Whitby.

4. Aplikacje mobilne i zarządzanie urządzeniami

 • 27% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu:9.

Biorąc pod uwagę ogromną wzrost popularności urządzeń mobilnych, zarówno wśród firm, jak i konsumentów, nic dziwnego, że umiejętności w tym obszarze znalazły się w pierwszej piątce tych najbardziej poszukiwanych. To skok z ubiegłorocznego 9. miejsca. Ponieważ technologie mobilne to jeszcze względna nowość, nie dziwi również to, że, zdaniem uczestników badania Computerworld Forecast, znalezienie pracowników z umiejętnościami w tym obszarze jest jednym z największych wyzwań, zaraz za programowaniem i rozwojem aplikacji oraz BI i analityką.

"Rozwój aplikacji mobilnych będzie ważnym przedsięwzięciem i kluczowym obszarem zwiększania zatrudnienia w PrimeLending w przyszłym roku" – mówi Tim Elkins, dyrektor ds. IT w tej firmie. Poza rozwijaniem serwisu Salesforce.com, firma planuje zatrudnienie dwóch lub trzech deweloperów rozwiązań mobilnych. Dostępna już pierwsza aplikacja mobilna PrimeLending, umożliwiająca sprawdzenie statusu kredytów, jest przeznaczona dla partnerów biznesowych firmy – agentów nieruchomości i przedstawicieli branży budowlanej. Kolejna będzie skierowana do klientów.

Elkins również spodziewa się trudności w rekrutacji deweloperów rozwiązań mobilnych, dlatego, aby zaspokoić potrzeby firmy, szkoli kilku obecnych pracowników. "Ze względu na duży popyt naprawdę ciężko znaleźć deweloperów dla serwisu Salesforce.com, podobnie jest zresztą z deweloperami aplikacji mobilnych" – mówi Elkins.

Zatrudnienie specjalistów z zakresu technologii mobilnych to również priorytet dla sieci Hyatt. Jak mówi Zoghlin, firma stara się zapełnić te niszowe stanowiska w celu zapewnienia spójnej strategii w takich obszarach jak mobilność czy user experience.

5. Zarządzanie projektami

 • 25% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu: 2.

Mimo spadku z ubiegłorocznego 2. miejsca na tegoroczne 5. miejsce, umiejętności w zakresie zarządzania projektami nadal są bardzo poszukiwane. Zdaniem Mellanda, zapotrzebowanie na menedżerów projektów plasuje się na drugim miejscu, zaraz po zapotrzebowaniu na twórców oprogramowania i inżynierów, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak mówi, ten wzrost to kolejna pozytywna oznaka dla całej gospodarki, ponieważ świadczy o tym, że firmy są gotowe na wdrażanie projektów strategicznych.

Z kolei Kirven przypisuje wzrost zapotrzebowania na menedżerów projektów ponownemu zainteresowaniu złożonymi, strategicznymi projektami na pograniczu technologii i biznesu. "Pracę działów IT zawsze oceniano w oparciu o sukces lub niepowodzenie projektów, dlatego firmy są gotowe na ogromne inwestycje, jeśli chodzi o zatrudnienie analityków biznesowych i kierowników projektów" – mówi – "Takie osoby muszą być w stanie rozmawiać z deweloperami o technologiach i właściwych rozwiązaniach, ale muszą też rozumieć aspekty biznesowe, aby móc zebrać w całość wszystkie wymagania projektowe, określić priorytety i przełożyć to wszystko tak, aby było wykonalne dla programistów i innych specjalistów IT" – dodaje.

6. Administracja bazami danych

 • 24% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu: brak.

Administracja bazami danych – umiejętność, której nawet nie było na zeszłorocznej liście – będzie jedną z najbardziej poszukiwanych w 214 roku. Wynika to najprawdopodobniej ze zwiększonego zainteresowania obszarem Big Data. Jak przyznaje Kirven, termin Big Data to takie słowo-wytrych określające wszystko to, co firmą chcą zrobić z rosnąca ilością informacji przechowywanych w wewnętrznych systemach i, coraz częściej, zbieranych ze źródeł zewnętrznych, takich jak serwisy społecznościowe, sieć i dostawcy zewnętrzni. W dużej mierze zainteresowanie Big Data jest generowane przez marketing, który chce wiedzieć jak najwięcej o klientach i konsumentach.

"Szukający pracy architekci baz danych Oracle są w stanie znaleźć ją zaledwie w ciągu godziny" – mówi Kirven – "Poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią stworzyć logiczną mapę danych dla systemy i agregować właściwe dane, a następnie je analizować i raportować" – dodaje.

"Również w przyszłości architekci baz danych z doświadczeniem w przenoszeniu elementów infrastruktury IT do chmury będą gorącym towarem" – prognozuje Melland. Zwłaszcza, że popyt na pracowników z umiejętnościami w obszarze chmury wzrósł o 32% rok do roku.

Ze względu na plany uruchomienia projektu w obszarze Big Data przez PrimeLending, Elkins poszukuje teraz analityków systemów, deweloperów i architektów baz danych. Celem jest integracja danych pozyskanych od stron trzecich, która ma uprościć procesy udzielania kredytów. "Proces udzielania kredytów hipotecznych były niegdyś jak wielka czarna dziura, brakowało przejrzystości, a było za to dużo siedzenia i czekania. W 2014 roku będziemy więc koncentrować się na tym, aby umożliwić konsumentom większą kontrolę nad kredytami i doświadczenia, jakich nigdy wcześniej nie mieli" – wyjaśnia Elkins.

7. Bezpieczeństwo

 • 21% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu: 4.

Specjalizacja z zakresu bezpieczeństwa pojawia się na każdej liście najbardziej pożądanych umiejętności w branży IT. Zdaniem Mellanda, zainteresowanie cyberbezpieczeństwem będzie nadal napędzać popyt na specjalistów w tym zakresie, który w porównaniu z zeszłym rokiem wzrósł o 23%. "To jedna z tych umiejętności, które można wpisać w wiele obszarów pracy, jak inżynieria sieciowa, rozwój oprogramowania czy architektura baz danych" – dodaje. Wakaty na stanowiska związane z bezpieczeństwem to jedne z tych, które najtrudniej zapełnić, obok stanowisk związanych z rozwojem aplikacji czy zarządzaniem bazami danych, wynika z najnowszego badania Robert Half Technology.

8. Business intelligence oraz analityka

 • 18% badanych planuje zatrudnienie osoby z taką umiejętnością w kolejnych 12 miesiącach
 • Pozycja w zeszłorocznym rankingu: 5.

Biorąc pod uwagę ilość globalnych danych, która w latach 2009 – 2010 ma wzrosnąć aż 44-krotnie i osiągnąć 35,2 zettabajtów, zdaniem IDC, firmy dążą do zdobycia przewagi konkurencyjnej poprzez rozwijanie wyrafinowanych zdolności analitycznych. Umiejętności w zakresie business intelligence i analityki nadal są uważane za wąską specjalizację. W serwisie ogłoszeń o pracy w branży IT Dice.com jest ich ogólnie mniej niż ogłoszeń w pozostałych kategoriach. Ale, zdaniem Mellanda, to trzeci najszybciej rosnący obszar umiejętności, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wzrosło o 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie, specjalistyczna wiedza analityczna to rzadkie dobro. Plasuje się na drugim miejscu w rankingu trudnych do znalezienia umiejętności w badaniu Computerworld. Co za tym idzie, specjaliści w tym obszarze cieszą się wysokimi zarobkami, często są to kwoty 6-cyfrowe.

W firmie Wolverine w obszarze zarządzania rośnie zapotrzebowanie na informacje oparte na danych, dlatego Bland poszukuje obecnie specjalistów w zakresie business intelligence, którzy jednocześnie znają się na systemach ERP firmy Plex stosowanych w firmie. – Zdecydowanie chcielibyśmy pozyskać więcej informacji z naszego systemu ERP, dlatego szukamy kandydatów z doświadczeniem w obszarze BI – mówi. – Chcielibyśmy pozyskiwać więcej informacji w krótszym czasie, aby nasze działania biznesowe mogły charakteryzować się większą proaktywnością. Jak mówi Zoghlin, również sieć hotelowa Hyatt poszukuje specjalistów, „którzy sprawią, że analityka stanie się użyteczna i pożyteczna dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych”.

Wnioski z badania Computerworld Forecast 2014

W rekrutacji specjalistów IT liczą się nie tylko umiejętności techniczne

Umiejętności techniczne to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, oceniając kandydatów do pracy w IT. Pracodawcy powinni również rozważyć kompetencje interpersonalne kandydatów, by upewnić się, że ich praca będzie skuteczna i wydajna. Jak wynika z badania Computerworld Forecast, dwoma najważniejszymi cechami potencjalnych pracowników są umiejętność pracy zespołowej (odpowiedziało tak 66% badanych) i umiejętność komunikacji z użytkownikami biznesowymi (62%). Zupełnie nie dziwi to Scota Mellanda, prezesa Dice Holdings, który jest zdania, że „w każdym obszarze działalności firmy korzysta się z tak wielu technologii, że obecność osób, które potrafią się skutecznie komunikować, jest niezbędna”.

Tych cech osobowości będzie szukał wśród kandydatów również James Bland, menedżer sieci w Wolverine Advanced Materials. "Chcę, żeby nasi użytkownicy wiedzieli, jak IT może pomóc im w zwiększeniu wydajności i pełnej realizacji zadań, A to może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zespół IT pomoże przełożyć możliwości systemów na coś, z czego użytkownicy mogą docelowo korzystać. Można wdrożyć w firmie najlepsze systemy na świecie, ale, jeśli pracownicy nie będą wiedzieli, jak z nich korzystać, na nic się one nie przydadzą" – mówi.

Lucille Mayer, dyrektor ds. IT w BNY Mellon, również uważa, że wymogiem jest osobowość zorientowana na obsługę klientów. "Nasz zespół ds. IT nazywamy działem rozwiązań technologicznych skierowanych do klientów, a każdy z pracowników ma swojego klienta, którego obsługuje, wewnętrznego lub zewnętrznego. Zorientowanie na usługi i klientów, umiejętność współpracy i dobre zdolności komunikacyjne to podstawa" – wyjaśnia Mayer.

Ważną umiejętnością, jeśli chodzi o komunikację, jest znajomość języka różnych obszarów działalności biznesowej, m.in. marketingu, sprzedaży i finansów, jak twierdzi Melland. Kirven przyznaje z kolei, że pracodawcy coraz częściej poszukują kandydatów, którzy poza umiejętnościami technicznymi, posiadają również wiedzę na temat różnych obszarów biznesowych. To może być deweloper HTML5 rozumiejący procesy łańcucha dostaw w branży sprzedaży detalicznej albo deweloper Java z doświadczeniem w obszarze pochodnych instrumentów finansowych. "Specjalizacja naprawdę może napędzać innowacje" – mówi Melland.

W przypadku PrimeLending chodzi głównie o dopasowanie kulturowe. – To główna zasada w przypadku zatrudnienia w naszej firmie, zwłaszcza na szczeblach kierowniczych. Jeśli zamierzamy zatrudnić nowe menedżera, nie może on być jedynie dobrym przywódcą, ale też musi pasować do stylu i kultury obowiązującej w naszej firmie – mówi Elkins. Ta kultura to tzw. „przywództwo służebne”, co oznacza, że przywódcy mają za zadanie przede wszystkim służyć innym, a nie nimi kierować.

Badanie Computerworld Forecast 2014 zostało opracowane na bazie 230 wywiadów z dyrektorami IT w Stanach Zjednoczonych.


TOP 200