8,5 mln użytkowników ma w Polsce dostęp do szerokopasmowego internetu

W związku z koniecznością wnoszenia opłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który to obowiązek ciąży na podmiotach dostarczających audiowizualne usługi medialne na żądanie (chodzi o serwisy VOD), Urząd Komunikacji Elektronicznej podał aktualną liczbę użytkowników mających szerokopasmowy dostęp do internetu.

Broadband

Według UKE wyniosła ona na koniec 2010 roku niemal 8,5 miliona (dokładnie 8 429 491), czyli o 8% więcej niż rok wcześniej. Jak informuje UKE, liczba użytkowników szerokopasmowego internetu na koniec ubiegłego roku została określona na podstawie danych z tegorocznej inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.

Zgodnie z art. 19 ust. 6c ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. z 2021 r. poz. 257), wysokość opłaty wynosi 1,5% przychodu, ale nie płacą jej mali nadawcy. Ustawa precyzuje, kogo należy zaliczyć do kategorii małego dostawcy usługi.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • W zeszłym roku polscy użytkownicy sieci mobilnych przenieśli rekordową liczbę numerów
  • Starlink dla pojazdów mobilnych

Obowiązek taki nie ciąży m. in. na podmiocie dostarczającym audiowizualną usługę medialną na żądanie, którego liczba użytkowników wszystkich udostępnianych publicznie przez niego audiowizualnych usług medialnych na żądanie w roku poprzedzającym rok, w którym jest ustalany obowiązek wpłaty na rzecz Instytutu, nie przekroczyła 1% abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200