750-gigabajtowa nowość od WD

Western Digital rozpoczyna sprzedaż nowego dysku twardego z rodziny Caviar SE16. Mowa tu o modelu WD7500AAKS, oferującym użytkownikowi możliwość zmagazynowania 750 GB danych.

Nowy dysk wykorzystuje technologię prostopadłego zapisu danych (PMR, Perpendicular Magnetic Recording), dzięki której może się pochwalić pojemnością pozwalającą na zmagazynowanie 750 GB danych. Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu Serial ATA II, natomiast jego talerze obracające się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Dysk pobiera 9 W mocy (zapis/odczyt) i dysponuje 16 MB pamięci podręcznej. Średni czas wyszukiwania (average seek time) i średni czas opóźnienia (average latency time) wynoszą odpowiednio 8,9/10,9 (odczyt/zapis) i 4,20 ms.

750-gigabajtowa nowość od WD

WD Caviar SE16 750 GB (WD7500AAKS)

Warto też wspomnieć o zastosowaniu technologii NCQ (Native Command Queuing - przyśpiesza pracę urządzenia poprzez inteligentne zarządzanie komendami równoczesnego zapisu i odczytu), IntelliSeek (zaawansowany system wyszukiwania mający na celu obniżenie zużycia energii, zmniejszenie hałasu oraz generowanych wibracji), SecurePark (dba o parkowanie głowicy zmniejszając jej zużycie i zwiększając niezawodność urządzenia) i StableTrac (redukuje wibracje i dba o poprawny odczyt oraz zapis).

WD Caviar SE16 750 GB (WD7500AAKS) został wyceniony przez producenta na 249 USD.

Strona producenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200