72% firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych

Badanie “Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT" przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniło, jakie działania pracowników są najczęściej poddawane restrykcjom w miejscu pracy. Za największe źródło zagrożenia uznano portale społecznościowe oraz różne formy współdzielenia plików.

Dostęp do portali społecznościowych jest całkowicie zablokowany w przypadku 53% badanych firm, a 19% organizacji ogranicza tego rodzaju aktywność. Tym samym korzystanie z portali społecznościowych jest drugą najczęściej zakazywaną czynnością po współdzieleniu plików P2P. Inne często ograniczane aktywności obejmują gry online, korzystanie z określonych portali internetowych, przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz korzystanie z komunikatorów internetowych.

72% firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych

35% firm wskazało korzystanie z portali społecznościowych jako najbardziej niebezpieczne czynności online wykonywane przez pracowników. "Firmy niepokoją się zarówno o wydajność pracowników, jak i bezpieczeństwo - te dwa aspekty decydują o zakresie ograniczonych czynności pracowników" - powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Kaspersky Lab. "Uważa się, że portale społecznościowe pochłaniają dużo czasu oraz stanowią potencjalne źródło ataków szkodliwego oprogramowania i zagrożenie dla poufności danych".

Zobacz również:

  • Twitter może zniknąć z Europy, jeśli usługa nie spełni wymogów stawianych przez unijną dyrektywę DSA
  • Ransomware aktywny jesienią
  • Czym jest system zabezpieczeń DLP - Data Loss Prevention?

Dzięki swojej popularności portale społecznościowe stały się ostatnio jednym z głównych kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Zagrożenie, jakie mogą stanowić takie serwisy, odzwierciedla najgłośniejsza luka w Twitterze - dziura ta umożliwiała zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem użytkowników, którzy tylko przeglądali zainfekowaną wiadomość. Według ekspertów z Kaspersky Lab, portale społecznościowe stają się celem licznych ataków, dlatego obawy firm związane z korzystaniem z takich serwisów w miejscu pracy są w pełni uzasadnione.

Pełny raport zawiera szczegółowe wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz zalecenia pozwalające na zwiększenie skuteczności stosowanej ochrony IT.

W badaniu przeprowadzonym we współpracy z B2B International, międzynarodową agencją zajmującą się analizą rynku, specjalizującą się w badaniach biznesowych, uczestniczyło ponad 1 300 profesjonalistów IT z 11 krajów.

Źródło - Kaspersky Lab

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200