7 zasad kariery w IT, które warto złamać

Część z tych zasad jest niepisana, ale wszyscy je znają i akceptują jako klucz do sukcesu w branży IT. Na dzisiejszym trudnym rynku pracy łamanie ich może wydawać się dość ryzykowne. Jednak ścisłe trzymanie się tych zasad może blokować dalszy rozwój kariery.

Oto lista siedmiu zasad w karierze IT, które można złamać, albo co najmniej zakwestionować.

1. Pracuj dłużej aby osiągnąć większy sukces

Ciężka praca to konieczny warunek dla większości stanowisk IT, ale to nie znaczy "im więcej godzin w biurze tym lepiej". Zbyt napięty plan zajęć może obniżyć twoją produktywność z powodu przemęczenia i wypalenia zawodowego. Regularna praca po godzinach może też oznaczać, że źle zarządzasz swoim czasem. Porozmawiaj ze swoim przełożonym na temat priorytetyzacji projektów, delegacji zadań lub zwiększenia zasobów.

Zobacz również:

2. Zostań specjalistą w jednej dziedzinie

IT zawsze będzie polegać na specjalistach, ale aby odnieść sukces w dzisiejszym otoczeniu biznesowym trzeba umieć szybko dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości i w zależności od potrzeb poszerzyć swoje umiejętności. Nie przestawaj brać udziału w projektach, które mogą poszerzyć twoje kompetencje. Pokazując, że jesteś zainteresowany rozwojem swoich umiejętności zwiększasz swoje szanse jako kandydat do awansu.

3. Bierz jak najwięcej obowiązków

Z drugiej jednak strony twoja kariera nie ruszy do przodu jeżeli będziesz brał na siebie pracę, której nie potrafisz wykonać. Zgłaszanie się do wszelkich projektów wykraczających poza obecne umiejętności, może spowodować ból głowy każdego działu IT. Zadaj sobie pytanie czy masz wystarczające umiejętności i doświadczenie do tego zadania. Zamiast zgłaszać się do prowadzenia projektu, może lepiej będzie wspierać go z zewnątrz, dzięki czemu również można się czegoś nauczyć?

4. Zawsze pnij się do góry

Możesz być zaślepiony przez imponującą nazwę stanowiska i wyższe zarobki, ale zanim przyjmiesz ofertę awansu czy zmiany dotychczasowego stanowiska, rozważ wszystkie następstwa tej decyzji, włącznie z wpływem na życie osobiste. Zastanów się nad wszystkimi zadaniami, które lubisz: czy na pewno będziesz miał na nie czas? Każdy awans zawiera w sobie element niepewności, ale akceptując wyższe stanowisko tylko dla pieniędzy i prestiżu możesz osłabić swoją satysfakcję z pracy i pokierować karierę w ślepy zaułek.

5. Zbierz jak najwięcej certyfikatów

Na bardzo konkurencyjnym rynku pracy w sektorze IT, chęć rozbudowywania swojego CV jest naturalna. Pamiętaj jednak, że nowe certyfikaty przedstawiają wartość tylko wtedy gdy są poparte doświadczeniem w danym obszarze. Wybieraj tylko takie kursy i certyfikaty, które naprawdę mogą stanowić wartość dla twojego obecnego lub następnego pracodawcy.

6. Zaimponuj swojemu szefowi

Powinieneś zawsze starać się spełnić oczekiwania swojego przełożonego, ale pamiętaj, że codzienna praca i relacje z innymi pracownikami są równie ważne. Pomagaj osobom na podobnym poziomie w organizacji, o ile nie są to jakieś zupełne drobiazgi, na które tylko tracisz czas. To właśnie te osoby mogą pomóc ci, gdy twój projekt będzie się zbliżał do końca i będzie coraz mniej czasu. Jest szansa, że twój szef bardziej dba o dotrzymanie tego terminu, niż umiejętność płaszczenia się przed nim.

7. Skup się na sobie

Jeżeli jesteś taki jak większość specjalistów IT, pewnie obawiasz się, że będziesz postrzegany jako plotkarz lub biurowa duszą towarzystwa. Ale spędzenie odrobiny czasu w ciągu dnia na rozwijaniu relacji z innymi osobami w organizacji jest niezbędne: zarówno dla naszego zdrowia jak i dla kariery. Te nieformalne relacje wzmacniają twoją sieć i mogą otworzyć drzwi do możliwości, o których nawet nie masz pojęcia.

* * *

Wszystkie te rady można sprowadzić do jednej prostej koncepcji: najlepszą drogą do pokazania, że jest się wartościowym jest bycie wartościowym. Skup się na tym jak możesz dostarczać największy zysk swojemu pracodawcy, a nie na tym czy wszyscy zobaczyli jak pilnie i ciężko pracujesz. Najbardziej niezawodnym sposobem ciągłego rozwoju swojej kariery jest zbudowanie historii konsekwentnych sukcesów.


TOP 200