7 cech Windows 7, których jeszcze nie znacie

3. Używacie laptopa? Windows 7 ma coś dla Was

Nowe okienka zostały jeszcze lepiej przystosowane do pracy z komputerami przenośnymi. Wspominaliśmy już o dłuższym czasie pracy na baterii oraz lepszej obsłudze napędów SSD. To jednak nie wszystko! Zaglądając w głąb systemu (a dokładniej do modułu konfiguracji ustawień planu zasilania) widzimy kilka nowości.

W Windows 7 wprowadzono nową funkcję - Dim the display, która odpowiada za przyciemnienie ekranu po upływie określonego czasu. Funkcja - dobrze wykorzystana - z pewnością może przełożyć się na dłuższy czas pracy na ogniwie. Wszak matryca jest jednym z największych prądożerców w laptopie. Postanowiliśmy przeprowadzić prosty test, który odwzorowałby sens istnienia tej opcji. Pierwsza konfiguracja pracowała bez przyciemnionego ekranu (100% jasności) przez 30 minut. Za drugim razem postanowiliśmy przyciemnić obraz po jednej minucie (30% jasności) i także pozostawić komputer na 30 minut. Oba testy przeprowadziliśmy na naładowanej baterii. Po rozpoczęciu testu odłączaliśmy kabel i sprawdzaliśmy ile procent ogniwa wyczerpało się przez wspomniane pół godziny czasu. Okazuje się, ze różnica była całkiem spora. Za pierwszym razem poziom naładowania spadł do 68%, przy drugim podejściu było to już 74%.

Zobacz również:

  • Microsoft zapowiada nową linię małych modeli językowych AI
7 cech Windows 7, których jeszcze nie znacie

Nowe funkcje zarządzania energią z pewnością przypadną do gustu użytkownikom laptopów

W zaawansowanych ustawieniach planu zasilania natraficie na kolejne ciekawe opcje, np. System cooling policy, która pozwala skonfigurować domyślne zachowanie się systemu chłodzącego zarówno na baterii, jak i "pod prądem".

4. Tajne sztuczki pulpitu

Windows 7 pozwala nie tylko na stosowanie funkcji Aero Snap czy Aero Peak, o których pisaliśmy w teście pierwszej bety systemu. W następcy Visty zaimplementowano także wiele skrótów klawiaturowych, które znacznie ułatwiają pracę z okienkami. Naciskając logo Windows + cyfrę uruchomicie wybraną aplikację umieszczoną na pasku szybkiego uruchamiania (cyfra odpowiada danej pozycji licząc od przycisku menu Start). Funkcja bardzo przydatna, gdy nie będziecie już mogli odnaleźć się w gąszczu otwartych aplikacji lub po prostu zechcecie szybko uruchomić kolejną. Wiele przydatnych skrótów opublikował na łamach bloga Engineering Windows 7 (w j. ang.) zespół odpowiedzialny za rozwój nowych okienek. Część z nich dostępna będzie dopiero w edycji Release Candidate, ale wiele z powodzeniem działa już w starszych kompilacjach systemu.

5. Jesteście audiofilami? Windows 7 wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom

Windows 7 będzie naprawdę multimedialny. O wielu aspektach obsługi multimediów informowaliśmy w artykule "Microsoft omawia Multi-Touch w Windows 7". Następca Visty będzie bardzo dobrze radził sobie także z mniej popularnymi formatami muzyki i zdjęć. Jednak poza tymi kwestiami, nowe okienka cechować będą się również pewnymi usprawnieniami z zakresu dostosowywania jakości dźwięku i obsługi podłączanego sprzętu, np. typu HiFi.

Po pierwsze każdy sterownik dla urządzeń audio (podobnie, jak dla sprzętu wideo) będzie musiał przejść rygorystyczne testy pod kątem kompatybilności z obowiązującym modelem driverów. Sprawi to, że już nie będziecie zmuszani do słuchania szumów i trzasków, obok odtwarzanej muzyki. W pierwszej becie zdarzało się, że dźwięk samoczynnie ściszał się i pogłaśniał (nasze doświadczenia oparliśmy na zewnętrznym SoundBlasterze 24-bit External). Dużo do życzenia pozostawiał także sam dźwięk generowany z głośników (komputer sprzężony był z zewnętrznym systemem audio wysokiej jakości). Dopiero instalacja sterowników dedykowanych Viście rozwiązała te problemy (nie obyło się bez modyfikacji samego drivera, gdyż system go odrzucał). Takie historie jednak nie powinny mieć miejsca w finalnej edycji systemu (Microsoft zapowiedział już usprawnienia w pierwszym kandydacie na wersję finalną) - a trzeba zauważyć, że zdarzały się (i nadal występują) w Viście, która do tej pory samoczynnie ścisza naszego SoundBlastera...

Dodajmy jeszcze udoskonalenia w zakresie współpracy z nowymi zestawami HiFi (poprzez odtwarzacz WMP i moduł Media Center), a otrzymacie w końcu system, który będziecie mogli wykorzystać do słuchania muzyki zapisanej w bezstratnych formatach na wysokiej klasy głośnikach. Wasz sprzęt nie potrafi ich odtworzyć? Nie martwcie się - WMP przekonwertuje je w locie na format obsługiwany przez dane urządzenie.


TOP 200