7,2 Mb/s w sieci Era

Polska Telefonia Cyfrowa uruchomiła usługę HSDPA umożliwiającą odbieranie danych z prędkością do 7,2 Mb/s. Era testuje także technologię HSUPA (High Speed Uplink Packet Access).

Na początku usługa HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) 7,2 Mb/s będzie dostępna w wybranych miejscach w Warszawie, a do końca lipca również w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Docelowo, do końca br., we wszystkich dużych polskich miastach. Sieci 3G PTC umożliwia obecnie transmisję danych z prędkością do 3,6 Mb/s. Dodatkowo, klienci mogą korzystać z sieci blisko 400 hotspotów z dostępem Wi-Fi, które są rozmieszczone głównie w centrach biznesowych i handlowych, hotelach, lotniskach i restauracjach.

PTC uruchamia także testowo technologię HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), umożliwiającą wysyłanie danych w sieci 3G do 1,4 Mb/s. Testy tej technologii prowadzone będą w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. PTC planuje uruchomić HSUPA w wersji komercyjnej w trzecim kwartale 2007 r. wraz z pojawieniem się na rynku odpowiednich terminali umożliwiających klientom pełne wykorzystanie tej technologii. Obecnie, klienci mogą wysyłać dane z prędkością do 384 Kb/s.

"Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie obie te technologie są wprowadzane jednocześnie " - mówi Bruno Jacobfeuerborn, dyrektor ds. eksploatacji sieci i członek zarządu PTC. "Łącznie, oba standardy szerokopasmowej, bezprzewodowej transmisji danych HSDPA i HSUPA tworzą technologię HSPA, która umożliwia klientom szybkie wysyłanie i odbieranie danych przy pomocy rozwiązań mobilnych. HSPA zapewnia porównywalną szybkość przesyłu danych w stosunku do łączy stacjonarnych typu DSL, ale ze względu na mobilność jest znacznie bardziej praktyczne" - przekonuje.

W zasięgu technologii 3G oferowanej przez Polską Telefonię Cyfrową jest już ponad 100 miejscowości w Polsce. Do końca br. liczba ta przekroczy 150, a zasięg sieci UMTS obejmie 35% Polaków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200