Linuksowe serwery za 1 mld USD

Wartość światowego rynku serwerów wzrosła w I kw. 2004 r. o 7,3 proc., w ujęciu rocznym, do 11,5 mld USD. Pod względem ilościowym producenci sprzedali o 22,4 proc. urządzeń więcej niż rok temu. To czwarty kwartał z rzędu wzrostu tego segmentu - informuje IDC. Po raz drugi w ujęciu kwartalnym wzrosły przychody we wszystkich kategoriach urządzeń - podkreśla firma analityczna. Po trzech latach zastoju przedsiębiorstwa rozpoczęły inwestycje informatyczne i koncentrują się przede wszystkim na zakupie nowych serwerów. Pośród producentów sprzętu rozegrała się zażarta walka o trzecie miejsce w światowym rankingu.

Przychody ze sprzedaży platform linuksowych wzrosły o 56,9 proc., sięgając 1 mld USD. Pod względem ilościowym segment ten wzrósł o 46,4 proc. To już siódmy kwartał jego dwucyfrowego wzrostu - zauważa IDC. Wartość sprzedaży serwerów pracujących pod kontrolą Windows wzrosła o 16,4 proc. do 3,8 mld USD, a ilość o 26,5 proc.

Przychody z segmentu Uniksowego spadły ogółem na całym świecie o 3 proc. do 4,1 mld USD., wzrosły natomiast w Japonii i regionie Azji i Pacyfiku. Numerem jeden w tym segmencie został HP z 31,1-proc. udziałem rynkowym. Kolejne miejsce zajął Sun Microsystems (28 proc. udziału) oraz IBM (25,2 proc.).

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
Linuksowe serwery za 1 mld USD

IDC: Światowy rynek serwerów I kw. 2004 r.

Sytuację na światowym rynku serwerów w I kw. 2004 ilustruje tabela po prawej. IBM jest liderem pod względem wartości sprzedaży. Jego przychody wzrosły w ujęciu rocznym o ponad jedną piątą. Najwięcej serwerów sprzedał Hewlett-Packard, ale wolumen obrotów, który wzrósł o 3,8 proc., wystarczył na drugą pozycję. Na trzecim miejscu trwała zacięta rywalizacja pomiędzy Dellem, który systematycznie od 2001 r. w każdym kwartale zwiększa sprzedaż, a Sun Microsystems, pozostającą na tej pozycji od czasu fuzji HP i Compaqa. Jak podaje IDC, różnica przychodów pomiędzy producentami wynosiła mniej niż 1 proc. i firmy zostały sklasyfikowane ex aequo.

Segment serwerów x86 charakteryzował się w I kw. 2004 r. dużą dynamiką - informuje IDC. Jego wartość wzrosła o 14,1 proc. do 5,1 mld USD. Na rynek trafiło o 23,5 proc. więcej urządzeń - ich liczba sięgnęła 1,3 mln szt. Platformy 64-bitowe wykazały w kwartalnym ujęciu wzrost o 35,1 proc. pod względem ilościowym. W I kw. 2004 stanowiły mniej niż 2 proc. całego segmentu x86. Rozpęd z IV kw. utrzymały serwery klasy mainframe, które w podsumowanym okresie odnotowały wzrost o 33,7 proc. (przychody) oraz o 41,8 proc. (wolumen sprzedaży).

***

Dla CW online komentuje Jarosław Smulski, analityk polskiego oddziału IDC:

Mimo szybkiego rozwoju wartość (factory value) rynku serwerów pracujących pod Linuxem jest ciągle stosunkowo niewielka. Dobrze to może zilustrować fakt, że dopiero w zeszłym roku Linux wyprzedził OS/400 i może na razie tylko marzyć o konkurowaniu z Windowsem i Unixem. Na korzyść pierwszego wpływa liczba sprzedawanych serwerów, a Unix jest w dalszym ciągu uważany za główny system operacyjny dla zastosowań krytycznych. Pod względem sprzedanych sztuk Linux już w 2002 roku zdystansował Unixa, ale dystans dzielący go do Windowsa nawet nie zaczął się zmniejszać. Od pierwszego kwartału 2004 IDC rozpoczął polską edycję 5-letniej prognozy sprzedaży serwerów i systemów operacyjnych, która pozwala na dokładne i wielopłaszczyznowe prześledzenie prognozowanych trendów na tym rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200