Faworyzują Intela?

Niemcy i Włochy znalazły się pod lupą Komisji Europejskiej, która zamierza zbadać czy kraje te nie stosują preferencyjnej polityki wobec produktów wyposażonych w procesory Intela, szkodząc tym samym konkurencyjnym dostawcom m.in. Advanced Micro Devices.

Europejski regulator podjął działanie na podstawie obowiązujących we wspólnocie procedur zamówień publicznych, które zabraniają zamawiającym ogłaszanie przetargu na konkretne produkty. KE rozważa wszczęcie podobnego dochodzenia w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Holandii a także Norwegii, która jest członkiem Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA). Dochodzenie ominie Szwecję, gdyż tamtejszy rząd dostarczył satysfakcjonujące Komisję wyjaśnienie dotyczące zamówień publicznych. Niemcy i Włochy mają czas na przesłanie odpowiedzi do 30 maja br. KE podejrzewa, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dostawcy zgłaszający oferty w przetargach najczęściej podają w specyfikacji nazwy procesorów Intela lub jego taktowanie, co nie ma zastosowania w przypadku sprzętu wyposażonego w podzespoły od AMD.

Postępowanie KE nie ma związku ze sporem, w który weszli obaj producenci przed amerykańskim Sądem Najwyższym. AMD domaga się ujawnienia dokumentów dotyczących procesu Intela z firmą Intergraph, który niedawno zakończył się ugodą o wartości 225 mln USD i przesłania ich do Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, w 2002 r. KE po rocznym śledztwie uznała, że działalność Intela w Europie nie nosi znamion nieuczciwej konkurencji. Jednym z oskarżycieli był wtedy AMD, który twierdzi teraz, że we wspomnianych dokumentach znajdują się dowody na potwierdzenie jego zarzutów. Intel odrzuca te twierdzenia oraz argumentuje, iż Sąd Najwyższy nie powinien ujawniać spornych materiałów, gdyż postępowanie KE nie było postępowaniem sądowym. Komisja Europejska przychyliła się do stanowiska Intela, oświadczając, że jej działania miały charakter wstępny i nie były formalnym dochodzeniem. AMD polemizuje, utrzymując, że amerykańskie prawo nie precyzuje czy formalnie dochodzenie rzeczywiście musi być podjęte, aby sąd mógł ujawnić dokumenty.

Zobacz również:

  • Rząd USA pozwał Apple do sądu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200