64-bitowy rozjazd

InfoWorld przeprowadził testy z których wynika, że aktualnie dostępna beta 64-bitowego systemu operacyjnego Windows XP bez problemów współpracuje z układami AMD jednak nie obsługuje nowych 64-bitowych układów Intel Xeon Nocona.

Udostępnione publicznie 64-bitowe wersje beta systemów Windows XP 64-bit Edition dla procesorów z instrukcjami 64-bitowymi możliwe są do zainstalowania jedynie na platformie AMD 64 (Opteron lub Athlon 64). Podczas instalacji system sprawdza, czy platforma sprzętowa to AMD. Jeśli tak nie jest system odmawia przeprowadzenia instalacji.

Programiści Microsoftu twierdzą, że dzieje się tak, „ponieważ nie testowaliśmy systemu 64-bitowymi z procesorami innymi niż AMD”. Jest to raczej mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę iż projekty tego typu powstają na długie miesiące przed pojawieniem się komponentów komputerowych na rynku.

Niezależny analityk Andrew Miller sprawdził nowe 64-bitowe Xeony Intela i na swojej witrynie internetowej (http://www.spodesabode.com ) wyłuszczył wszelkie niekompatybilności układu z 64-bitowym systemem Microsoftu.

Publiczna Beta Windows XP 64 została udostępniona we wrześniu 2003 roku, jeszcze zanim Intel oficjalnie ogłosił swoje plany względem procesorów 64-bitowych innych niż Itanium.

Różnice w instrukcjach procesorów AMD i Intela są już na pierwszy rzut oka widoczne, a wiąże się to z odmiennymi funkcjami realizowanymi przez układy obu firm. Intel nie obsługuje np. instrukcji graficznych 3DNow, które mają procesory AMD, AMD z kolei nie ma wielowątkowości, którą zaszyto w Xeonie Nocona.

AMD zastosowało w Opteronach dwie instrukcje przyspieszające przełączanie zadań pomiędzy aplikacjami. Poza tymi drobnymi różnicami, instrukcje obu konkurencyjnych układów są ze sobą zgodne. W tym miejscu trzeba sobie zdać jednak sprawę, że pomimo występowania takich samych instrukcji, procesory mogą informować system operacyjny o ich obecności i sposobie wykonywania w różny sposób. Przykładowo procesory 32-bitowe AMD i Intela są ze sobą kompatybilne jednak nie korzystając koniecznie z tego samego kodu w celu poinformowania systemu operacyjnego o dostępnych instrukcjach. W chwili obecnej 64-bitowy Windows jest przygotowany tak, że rozpoznaje instrukcje 64-bitowe jedynie układów AMD.

Rzecznik prasowy Microsoftu poinformował, iż aktualnie trwają prace nad kolejną wersją publicznej bety 64-bitowego Windows XP. Wcześniej będą do niej mieli dostęp uczestnicy programu Microsoft Tech Beta i właśnie oni będą mogli uruchomić nowy system na procesorach 64-bitowych Intela.

Niektóre firmy już uzyskały nowy kod systemu, który pozwala na sprawdzenie w działaniu nowych układów Intela. Bank of New York używa nowego systemu do testów algorytmu statystycznego pracującego na komputerach HP wyposażonych w procesory Xeon Nocona. Programiści banku używają bety Win XP 64 oznaczonej numerem 1184.

Publiczna beta Win XP 64 kompatybilnego z układami Intela jest spodziewana pod koniec przyszłego miesiąca. W sierpniu Intel zaprezentuje serwerowy chipset dla 64-bitowych Xeonów. Finalnej wersji Win XP 64 i Serwer 2003 dla procesorów 64-bitowych należy się spodziewać w czwartym kwartale br. Mają one bez problemów pracować z 64-bitowymi układami AMD i Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200