64-bitowy Xeon

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Xeon DP z 64-bitowym zestawem instrukcji.

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Xeon DP z 64-bitowym zestawem instrukcji.

Zgodnie z obietnicami złożonymi kilka miesięcy temu Intel zaprezentował pierwsze modele procesorów Xeon z rozszerzonym 64-bitowym zestawem rozkazów, tzw. EM64T (Extended Memory 64 Technology). Układy znane dotąd pod kodową nazwą Nocona są oferowane w wersjach z zegarami od 3,6 GHz do 2,8 GHz i wytwarzane przy wykorzystaniu technologii 90-nanometrowej.

Xeon DP Nocona są przeznaczone do instalacji w stacjach roboczych i serwerach zawierających nie więcej niż dwa procesory. Wraz z nowymi procesorami Intel wprowadził też nowe chipsety E7525 dla stacji roboczych (o kodowej nazwie Tumwater). Natomiast chipsety Lindenhurst przeznaczone dla serwerów mają się pojawić w sierpniu, a pod koniec roku firma zapowiada premierę procesorów Nocona w wersji Xeon MP przystosowanej do pracy w systemach wieloprocesorowych.

64-bitowy Xeon
Przedstawiciele Intela podkreślają, że firma wprowadza nie tylko nowe procesory, ale przede wszystkim nową wydajniejszą platformę, na którą składa się cały zestaw innowacji technicznych. Xeon DP Nocona wraz z chipsetem E7525 wykorzystują ulepszoną wersję technologii SpeedStep z funkcją Demand-Based Switching (automatyczne dopasowywanie mocy przetwarzania do bieżących wymagań aplikacji) i obsługują pamięci DDR2 (jedną z zalet tych układów jest o 30-40% mniejszy pobór mocy w porównaniu ze standardowymi pamięciami DDR przy o 10% większej przepustowości). Wyposażone są w kolejną wersję zestawu instrukcji multimedialnych SSE3 (Streaming SIMD Extensions) oraz kontroler szeregowego interfejsu nowej generacji PCI Express, który ma zastąpić złącza PCI, PCI-X oraz AGP. PCI Express oferuje przepustowość co najmniej o 50% większą od równoległych PCI oraz 2-krotnie wyższą od AGP 8x. Oprócz tego procesory zawierają 1 MB pamięci podręcznej L2, wykorzystują technologię Hyper-Threading i współpracują z 800 MHz szyną systemową FSB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200