64-bitowy Windows znów opóźniony

Microsoft po raz kolejny poinformował o przesunięciu premiery 64-bitowych wersji systemów Windows XP i Windows Server 2003. Jeszcze do niedawna oficjalnym terminem wprowadzenia na rynek tych produktów były, odpowiednio, pierwsza i druga połowa bieżącego roku - teraz wiadomo, że oba systemy trafią na rynek co najmniej pół roku później. Zdaniem ekspertów, kolejne opóźnienie Microsoftu jest szansą dla producentów innych systemów operacyjnych (szczególnie serwerowych), ponieważ wielu klientów, zamiast w nieskończoność czekać na premierę Windows Server 2003 64 bit, wybierze rozwiązania konkurencji.

Rzeczniczka Microsoftu poinformowała, że nowym, oficjalnym terminem premiery 64-bitowej wersji systemu Windows XP jest koniec 2004 r. Z kolei Windows Server 2003 64 bit na rynek trafić ma dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. Co więcej, przedstawicielka koncernu zapowiedziała również, że pierwszy pakiet uaktualnień i poprawek dla serwerowego systemu Microsoftu (SP1 for WS 2003) również nie będzie dostępny wcześniej niż na początku 2005 r. To również oznacza opóźnienie - wcześniej zapowiadano, że Service Pack 1 zostanie udostępniony jeszcze w bieżącym roku.

SP2 dla Windows XP jest ważniejszy

Według przedstawicielki koncernu, główną przyczyną opóźnienia jest przeciąganie się testów priorytetowego w tej chwili dla Microsoftu oprogramowania - czyli Service Packa 2 dla systemu Windows XP (to zapowiadane na sierpień uaktualnienie nie jest typowym Service Packiem - ma ono wprowadzić do Windows XP szereg istotnych zmian, poprawiających bezpieczeństwo systemu).

Zobacz również:

Microsoft w tej chwili oferuje klientom testowe wersje systemów Windows XP 64-bit i Windows Server 2003 64-bit. Są one przystosowane do współpracy tylko z procesorami AMD, jednak kolejne wersja mają oferować wsparcie dla 64-bitowych układów Intela.

Nowe, 64-bitowe wersje systemów z rodziny Windows mają być przygotowane do pełnego wykorzystania 'mocy' 64-bitowych procesorów AMD (układy Athlon 64 i Opteron) i Intela (Nocona). Takie układy oferują znacznie wyższą wydajność niż powszechne dziś procesory 32-bitowe - przy czym są one w pełni kompatybilne z aplikacjami tworzonymi na starszą platformę.

Microsoft oczekuje, że 64-bitowe procesory szybko zdobędę ogromną popularność - na ostatniej konferencji WinHEC Bill Gates prognozował, że pod koniec roku 2005 wszystkie układy w ofercie AMD i większość oferowanych przez Intela będą układami 64-bitowymi. Dlatego też koncern chce dostosować swoją ofertę do oczekiwań rynku - niestety, że na razie wciąż się to opóźnia (Microsoft już kolejny raz przesunął premierę swoich 64-bitowych systemów).

Tracą użytkownicy, traci Microsoft

Zdaniem analityków, ciągłe opóźnienia mogą mieć fatalny wpływ na pozycję Microsoftu na rynku oprogramowania oraz na cały rynek. Według Michaela Cherry z firmy analitycznej Directions on Microsoft, wiele osób już dawno zdecydowałoby się na 'przesiadkę' na platformę 64-bitową - ale pod warunkiem, że mogliby pozostać przy systemie Windows. A Microsoft, zamiast im to ułatwiać, cały czas przesuwa premierę 64-bitowego Windows XP. Co więcej, zdaniem Cherry'ego, pewna niefrasobliwość, z jaką koncern traktuje potencjalnych użytkowników Windows XP, może spowodować również opóźnienia w dostarczaniu przez producentów sprzętu sterowników dla nowych systemów. "Microsoft apelował do producentów sprzętu, żeby już zaczęli przygotowywać nowe sterowniki. Ale ci ludzie mogę powiedzieć - 'hej, skoro Microsoft nie pracuje na systemem, to dlaczego właściwie my mamy pracować na sterownikami?'" - tłumaczy Michael Cherry.

Sytuacja na rynku oprogramowania serwerowego jest zgoła inna - tu klienci raczej nie będą czekać w nieskończoność na nowy system Microsoftu, tylko wybiorą rozwiązanie konkurencji. "Wszelkie opóźnienia ze strony Microsoftu dają szansę jego konkurentom, oferującym rozwiązania przystosowane do pracy z 64-bitowymi procesorami - np. Linuksa" - tłumaczy Gordon Haff, analityk z firmy Illuminata.


TOP 200