64-bitowy IBM zOS dla mainframe

Nowa linia mainframe IBM doczekała się własnego, 64-bitowego systemu operacyjnego.

Nowa linia mainframe IBM doczekała się własnego, 64-bitowego systemu operacyjnego.

Nowy system w pełni wykorzystuje cechy maszyn serii z900, m.in. mechanizm IRD (Intelligent Resource Director), pozwalający na automatyczne zarządzanie - w obrębie całego systemu - mocą obliczeniową przydzielaną aplikacjom.

Nowy system operacyjny daje także nowe możliwości w zakresie ochrony - po raz pierwszy użytkownicy będą mogli definiować własne funkcje kryptograficzne. Kiedy systemy z900 pojawiły się w grudniu ub.r., użytkownicy mieli możliwość korzystania z nich z dotychczasowym systemem operacyjnym OS/390 i nie mogli korzystać z nowych mechanizmów, m.in. IRD.

zOS jest systemem 64-bitowym i oferuje większą wydajność, a także prostsze podejście do ustawiania i konfigurowania systemu niż OS/390. System OS/390 wymaga wiedzy specjalistycznej przy konfigurowaniu, natomiast proces dobierania parametrów konfiguracyjnych zOS wspomagany jest odpowiednim kreatorem, znacznie ułatwiającym to zadanie.

W ostatnich dwóch miesiącach IBM dostosował do zOS najważniejsze pakiety warstwy pośredniej, w tym: DB2, CICS, IMS i Websphere. Firma planuje wydanie w październiku br. nowej wersji zOS, zawierającej: IRD dla Linuxa, nowe mechanizmy ochrony związane z wykrywaniem włamań do systemu i mechanizmy sieciowe pozwalające na przemieszczanie danych pomiędzy partycjami logicznymi na poziomie szybkości pamięci operacyjnej, wykorzystując technologię Hyper Sockets.

Jeszcze w tym roku IBM ma wprowadzić nowy cennik dla oprogramowania, związany ściśle z mechanizmami dostępnymi w zOS, oparty na użytkowaniu, a nie rozmiarze systemu użytkownika czy liczbie CPU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200