64-bitowe P4 nie dla każdego

Intel debiutuje na rynku procesorów dla użytkowników domowych 64-bitową wersją procesorów Pentium 4. Po wcześniej wprowadzonych na rynek serwerowych układach 64-bitowych Itanium\Itanium 2 oraz Xeon Nocona, przyszedł czas na układ dla masowego odbiorcy. Czy aby na pewno? Okazuje się, że na razie procesory te przeznaczone są wyłącznie dla producentów komputerów. Nie kupimy ich swobodnie w sklepie komputerowym. Rozszerzenia pozwalające na uruchamianie aplikacji 64-bitowych nazwano EM64T. Do oferty trafiły 64-bitowe P4 3,6; 3,4 i 3,2 GHz. Układy, dla odróżnienia ich w masie innych modeli zyskały w nazwie literę F (np. P4 3,20F), a ich ceny będą identyczne jak odpowiadających im częstotliwościami taktowania "standardowych" odmian P4.

64-bitowe P4 nie dla każdego
22 sierpnia spodziewana jest obniżka cen "standardowych" 32-bitowych procesorów P4 3,6 i 3,4 GHz. Ich ceny mają zostać obniżone do 417 i 278 USD.

Do niedawna sądzono, że instrukcje 64-bitowe będą obecne we wszystkich układach P4 Prescott wyposażonych w nową podstawkę LGA775. Intel poinformował jednak, że tak się nie stanie.

Zobacz również:

Ceny układów P4F

P4 3,60F - 637 USD

P4 3,40F - 417 USD

P4 3,20F - 278 USD

Firma twierdzi, że dostarczy 64-bitowe P4 wyłącznie do producentów komputerów, którzy zgłoszą zapotrzebowanie na układy P4F pracujące w konfiguracji jednoprocesorowej. Do poważniejszych zadań firma stworzyła Xeona Noconę, który może pracować w serwerach dwuprocesorowych. Oczywiście wszystkie ww. procesory są w pełni zgodne sprzętowo z aplikacjami 32-bitowymi. Okazuje się, że pomimo potencjalnej możliwości realizacji instrukcji 64-bitowych przez układy z rdzeniem Prescott (P4 i Celeron D), Intel zamierza na razie blokować tę funkcjonalność w procesorach przeznaczonych na rynek detaliczny. 64-bitowe P4 będzie można więc zdobyć wyłącznie od producentów komputerów lub przy odrobinie szczęścia z kanału OEM.

Aktualnie 64-bitowe P4 można znaleźć w nowych komputerach firm HP (sprzedawane są wraz z preinstalowanym systemem operacyjnym Linux).

Dwurdzeniowa odsiecz

Wprowadzenie funkcjonalności 64-bitowej do układów P4, a nawet Celeron D jest kwestią czasu. Ich pojawienie się na masową skalę przyspieszą z pewnością planowane na przyszły rok procesory dwurdzeniowe.

Wiadomo już co nieco na temat układu o kodowej nazwie Smithfield. Będzie on wykonywane w procesie technologicznym 0,09 mikrona, zostanie wyposażony w podstawkę LGA775 i będzie kompatybilny z chipsetami o kodowych nazwach Glenwood oraz Lakeport. Aktualnie Intel nie podaje informacji czy procesor ten oprócz cechy charakterystycznej jaką będą dwa rdzenie, zostanie wyposażony także w rozszerzenia 64-bitowe. W połowie 2005 roku do oferty mają trafić 3 modele dwurdzeniowe przeznaczone do wydajnych pecetów.


TOP 200