Novell: nasz Unix!

Tuż przed końcem roku sprawa legalności Linuxa i własności systemu Unix wkracza w kolejny etap. Nieoczekiwanie Novell poinformował wczoraj, że dokonał rejestracji praw do Unix System V, co zapewni firmie możliwość dysponowania kodem źródłowym tego systemu. W tym samym dniu SCO Group rozpoczęła masową wysyłkę listów z ostrzeżeniami do użytkowników Linuxa i firm licencjonujących prawa do systemu Unix.

Przypomnijmy, że system Unix opracowany przez AT&T kilkakrotnie zmieniał właściciela. W 1993 r. prawa do jednej z wersji systemu wraz z zakupem należących do AT&T Unix System Laboratories (USL) przejęła firma Novell. Dwa lata później prawa do opracowanej przez USL wersji UNIX System V i linii produktów Novell Unixware nabyła SCO. W maju 2003 r. kiedy na dobre rozgorzała kwestia własności do kodu Unixa firma Novell poinformowała, że transakcja jaką zawarła z SCO w 1995 r. nie obejmowała praw autorskich do Unixa. Nieco później SCO Group przedstawiła „zapomniany” aneks do umowy, który wydawał się potwierdzać pełne prawa firmy do kodu tego systemu. Novell „złagodził” wówczas swoje stanowisko. Jednakże wczoraj (22 grudnia) firma zaskoczyła informacją, że dokonała urzędowej rejestracji praw autorskich do kodu Unixa. Dział prawny Novella utrzymuje obecnie, że wnikliwa analiza warunków umowy jaką toczące spór strony zawarły kilka lat temu, dowodzi, że prawa intelektualne do systemu Unix nie zostały przekazane SCO. Darl McBride, szef SCO zapewnił, że w odpowiedzi na oświadczenie Novella firma podejmie odpowiednie kroki na drodze prawnej.

Tymczasem SCO Group właśnie wczoraj uruchomiła kolejny etap swojej kampanii „informacyjnej”. Firma rozpoczęła rozsyłanie listów do ponad 1500 przedsiębiorstw użytkujących systemy Linux, dla których przygotowała specjalny program licencyjny. W owych listach SCO przedstawia dowody na nielegalne wykorzystanie fragmentów kodu Unixa w Linuksie wraz z listą zawierających je plików systemowych. Dodatkowo SCO zwróciło się do ok. 6000 firm licencjonujących Unixa, domagając się pisemnego potwierdzenia zgodności wykorzystania kodu z warunkami udzielonej przez firmę licencji.

Zobacz również:

  • macOS 13.4 - problemy z kompatybilnością z aplikacjami
  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku

Czas pokaże czy SCO uda się nakłonić korporacje do wnoszenia opłat licencyjnych za korzystanie z Linuxa. Po części ma ich przekonać do tego informacja o kwocie jaką SCO przeznacza na swój dział prawny – ostatnio urosła ona do 16 mln USD. SCO Group podreperowała ostatnio swoją kondycje finansową. W zakończonym 31 października 2003 roku obrachunkowym firma odnotowała zysk netto w wysokości 5,3 mln USD. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,3 mln USD (64,2 mln USD rok wcześniej). W czwartym kwartale przychody spółki powiększyły się o 57,7 proc. do 24,3 mln USD, wobec ubiegłorocznych 15,5 mln USD. Koszty obsługi prawnej spowodowały, że SCO IV kw. zamknęła ze stratą netto 1,6 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200