SCO daje więcej czasu

Do końca października komercyjni użytkownicy Linuksa mają czas na wykupienie od SCO licencji na korzystanie z tego systemu operacyjnego po "preferencyjnej" cenie 699 USD. Potem opłata wzrośnie dwukrotnie do 1399 USD. Równocześnie SCO zmieniło plany dotyczące sposobu egzekwowania należności.

Poprzednio SCO planowało podwoić cenę licencji po 15 października, jednak pod koniec września okazało się, że firma nie przygotowała się odpowiednio do przeprowadzenia tej operacji. Rzecznik firmy Blake Stowell oznajmił, że w związku z tym użytkownicy otrzymali jeszcze dwa tygodnie, aby "dopełnić powinności". Równocześnie SCO wstrzymało do odwołania swój plan rozsyłania faktur do korporacyjnych użytkowników systemu Linux. Jak informuje Stowell, przedstawiciele SCO są z nimi w stałym kontakcie i namawiają do zapoznania się z planem licencyjnym.

SCO utrzymuje, że system operacyjny Linux zawiera fragmenty kodu źródłowego Uniksa, do którego firma ma pełne prawa intelektualne. W obronie swoich interesów, w marcu br. pozwała do sądu koncern IBM, domagając się 1 mld USD odszkodowania. IBM, nie pozostając dłużnym, formułuje kontroskarżenia pod adresem SCO. Z kolei Hewlett-Packard zapowiada obronę przed zakusami SCO użytkowników, korzystających z systemu Linux na sprzęcie HP.

Zobacz również:

  • Biały Dom obejmie sankcjami kolejną chińską firmę produkującą chipy
  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej

Jak dotychczas SCO nie ujawniła jakie konkretnie efekty przyniosła jej kampania licencyjna. Niedawno mówiło się nawet o możliwości bankructwa SCO lub rychłym wykupieniu firmy przez któregoś z dużych graczy (np. IBM). Sytuacja SCO w ostatnim okresie uległa znacznej poprawie. W zakończonym 31 lipca III kw. finansowym SCO Group odnotowała 20 mln USD przychodu i 3,1 mln USD zysku netto (wobec 4,5 mln USD straty w III kw. 2002 r.). Wczoraj (16 października) amerykański fundusz BayStar Capital zainwestował w SCO ponad 50 mln USD, przejmując pod kontrolę 17,5% akcji SCO Group. Do spółek portfelowych funduszu należy m.in. firma Roxio, znana głównie z produkcji aplikacji dla nagrywarek CD. Od kilku miesięcy Roxio jest właścicielem nowej wersji serwisu muzycznego Napster, który ma rozpocząć działalność (tym razem legalną) jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200