60 mln zł dotacji na prace nad zastosowaniem grafenu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju GRAF-TECH przyjmuje wnioski o dofinansowanie rozwiązań z wykorzystaniem grafenu. Na realizacje projektu można dostać do 5 mln zł.

Nabór wniosków potrwa do 4 czerwca br.

Inwestycje w praktyczne zastosowania

Na dofinansowanie projektów B&R w obszarze związanym z wykorzystaniem grafenu w 2012 przewidziano 60 mln zł. Zakres potencjalnych zastosowań grafenu jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. elektronikę (np. ekrany dotykowe, mikrosystemy), aeronautykę i przemysł samochodowy (np. lekkie kompozyty węglowe), a także energetykę (np. baterie, ogniwa słoneczne) i medycynę (np. farmakologię, protetykę).

Program skierowany jest do konsorcjów naukowych (konieczny jest jednak udział przedsiębiorstw) oraz centrów naukowo-przemysłowych. Projekty kwalifikujące się do programu obejmują badania naukowe i prace rozwojowe nakierowane na zastosowanie w działalności gospodarczej grafenu. Kryteria, które muszą spełnić firmy, aby zakwalifikować się do projektu, to wysoki stopień innowacyjności proponowanych rozwiązań, wykazanie zapotrzebowania rynkowego na rozwiązanie, możliwość zastosowania wyników projektu w gospodarce lub ich innego praktycznego wykorzystania oraz wysoka efektywność ekonomiczna projektu.

Polskie osiągnięcia w produkcji grafenu

Do niedawna produkcja grafenu na skalę przemysłową była bardzo kosztowna. Dwa lata temu koszt uzyskania 1 cm2 wynosił ok. 100 mln USD. Dziś jest to ok. 100 USD.

Także w Polsce jest zespół pracujący nad grafenem. Jednym z jego członków jest prof. Jacek Baranowski, pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. "Postawiliśmy na nanoszenie węgla na węglik krzemu w procesie epitaksji, co umożliwiało wykorzystanie aparatury stosowanej m.in. do produkcji diod LED. Uzyskaliśmy w ten sposób powierzchnię grafenu rzędu kilku cali kwadratowych. W Korei Południowej laboratoria Samsunga zrobiły krok dalej. Tamtejsi naukowcy otrzymują grafen na foliach miedzianych, po czym odtrawiają folie, uzyskując w ten sposób płachty o boku 40 cm. Ten rodzaj grafenu ma jednak zastosowanie raczej mechaniczne, nasz jest lepszy w elektronice" - wyjaśnia prof. Baranowski.

Czym jest grafen

Jest to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla. W 2004 r. - dzięki mechanicznemu wyodrębnianiu kolejnych warstw grafenu z grafitu przy wykorzystaniu… taśmy klejącej - udało się po raz pierwszy uzyskać go w warunkach laboratoryjnych. W 2010 r. Andriej Geim i Konstanty Nowosiołow za badania nad grafenem zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Ze względu na właściwości tej formy węgla, m.in. wysokie przewodnictwo i przezroczystość, grafen będzie można wykorzystać do budowy elastycznych wyświetlaczy, nowych typów baterii i źródeł światła. Wytwarzanie grafenu sprawiało do niedawna takie problemy, że był to najdroższy materiał na świecie.


TOP 200