6 innowacyjnych centrów danych

Na rynku centrów przetwarzania danych od pewnego czasu panuje moda na tzw. "green IT". Oto najbardziej energooszczędne centra danych.

HP Wynyard, Wlk. Brytania - Innowacyjność tego centrum polega m.in. na zastosowanym w nim systemie chłodzenia. Do obniżania temperatury sprzętu informatycznego i pomieszczeń centrum wykorzystano zimny wiatr wiejący znad Morza Północnego. HP spodziewa się, że dzięki temu roczne koszty zużycia energii spadną o 40% w porównaniu z konwencjonalnymi centrami.

Pionen Data Center, Szwecja - Centrum firmy Bahnhof umieszczone w schronie atomowym, wykutym w skale 30 metrów pod ulicami Sztokholmu. Awaryjnym źródłem zasilania są dwa silniki diesla firmy Maybach, zbudowane na potrzeby montażu na okręcie podwodnym. Podziemne życie uprzyjemnia personelowi akwarium o pojemności 2600 litrów, sztuczny wodospad i oświetlenie symulujące światło słoneczne.

Citi Data Center, Niemcy - Frankfurcki ośrodek Citi Data Center jest chłodzony powietrzem zasysanym z zewnątrz. Do chłodzenia infrastruktury wykorzystywana jest też zimna woda. Znakiem rozpoznawczym Citi Data Center są "Zielony dach" i ściana, na których umieszczono żywą roślinność, nawadnianą wodą deszczową.

HP Tulsa, USA - W ośrodku znajduje się zbiornik na schłodzoną wodę o pojemności ponad 3 mln litrów, który ma umożliwi funkcjonowanie ośrodka przez maksymalnie 8 godzin bez korzystania z urządzeń chłodzących.

i/o Data Center Phoenix ONE, USA - Jedno z największych na świecie , zajmujące powierzchnię ok. 50 tys. m.kw. Na uwagę zasługuje zastosowany w ośrodku system chłodzący Ice Ball Thermal Storage. Opiera się on na dużych zbiornikach wypełnionych schłodzonym glikolem, w którym unoszą się "kulki lodowe". Woda w pojemnikach w nocy zostaje zamrożona, a w trakcie dnia mieszanka glikolu z "kulkami lodowymi" pompowana jest do wymienników ciepła.

Emerson Data Center, USA - Dach tego centrum to w większości panele słoneczne, przetwarzające światło na energię. Ich wydajność to ok. 100 KW, co jak na potrzeby centrum danych nie jest ilością imponującą, ale i tak się przydaje.


TOP 200