6 darmowych baz danych z komercyjnymi możliwościami

Apache Derby

Apache Derby to open source’owa relacyjna baza danych, dostępna jako projekt Apache. Napisana w Javie Derby może być uruchomiona na dowolnej wirtualnej maszynie tego języka. Ma bardzo małe wymagania systemowe - mniej niż 3 MB pamięci, uwzględniając wbudowany sterownik JDBC. Jest udostępniania na licencji Apache w wersji 2.0.

Apache Derby ma swoje korzenie w Cloudscape, opracowanym w połowie lat 90-tych, który został zakupiony przez Informix. Następnie - po akwizycji przez IBM - był dostępny pod nazwą IBM Cloudscape. W 2004 r. IBM przekazał kod Cloudscape do projektu Apache. Od 2005 r. jest on rozwijany właśnie pod nazwą Apache Derby. Baza danych może pracować w dwóch trybach: jako w pełni funkcjonalna wbudowana baza danych (w taki sposób wykorzystywana jest np. w serwerach aplikacyjnych Apache Tomcat czy Red Hat) albo jako tradycyjna baza danych pracująca w trybie klient-serwer z wykorzystaniem Derby Network Server.

Zainstalowaliśmy wersję 10.9.1 na serwerze Windows Server 2008 z Oracle JRE (Java run-time Virtual Environment) w wersji 1.7. Ważne jest, aby JRE było dostępne w środowisku serwera przed instalacją samej bazy. Instalacja wymaga wykonania kilku komend z linii poleceń. Apache Derby jest dostarczana z interaktywnym narzędziem skryptowym o nazwie "ij". Współpracuje ono z wbudowanym klientem JDBC i klienckim sterownikiem JDBC. Z użyciem linii poleceń utworzyliśmy testową bazę danych i pustą tabelę.

Następnie za pomocą wbudowanej procedury importu danych wprowadziliśmy do tabeli testowe rekordy danych. Import zajął kilka sekund, podobnie jak pobranie pierwszych 100 000 rekordów (5 s). Również praca z pojedynczymi wierszami była całkiem efektywna, chociaż wydajności Derby nie można porównać z MySQL czy MariaDB.

Funkcje bezpieczeństwa obejmują uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników oraz ograniczenia na poziomie obiektów. Bazy danych w Apache Derby mogą być także szyfrowane, możliwe jest także zaszyfrowanie istniejącej bazy danych.

Witryna internetowa Apache zawiera pełną dokumentację, aktywna jest także społeczność deweloperska. Niewielkie wymagania systemowe Apache Derby czynią z niej doskonały wybór w osadzania w aplikacjach Java wykorzystywanych przez telefony i tablety.

Firebird

Historia Firebirda sięga roku 1981. Obecna wersja opiera się na InterBase, opracowanej przez firmę Borland w roku 2000. Opracowywane moduły są udostępnianie na licencji Initial Developer's Public License. Firebird pracuje pod kontrolą Linuksa, Uniksa oraz Windows. Przetestowaliśmy wersję 2.5.1 wraz z systemem Windows Server 2008 R2. Dodatkowo zainstalowaliśmy narzędzie administracyjne FlameRobin.

FlameRobin nie jest aż tak rozbudowany jak pgAdmin, SQL Server Management Studio czy HeidiSQL, ale oferuje wszystkie podstawowe funkcjonalności. Obiekty są tworzone za pomocą kodu T-SQL ale ich edycja może odbywać się już przez graficzny interfejs użytkownika (GUI).

Wyniki standardowego testu, który przeprowadziliśmy potwierdziły wysoką wydajność tego serwera bazdodanowego. Spośród funkcji bezpieczeństwa warto wymienić kontrolę dostępu na poziomie obiektów i możliwość usunięcia kodu źródłowego wyzwalaczy, procedur i widoków. Firebird nie oferuje standardowo szyfrowania danych, ale są dostępne do tego celu narzędzie udostępnianie przez innych deweloperów. Dokumentacja i strona internetowa projektu są bez zarzutu.

Byliśmy pod wrażeniem uzupełnienia doskonałej bazy InterBase przez dodatkowe funkcjonalności rozwijane w ramach projektu Firebird SQL. Warto wśród nich wspomnieć o rekursywnych zapytaniach, proceduralnych wyzwalaczach do zdalnego dostępu do bazy danych i wielowątkowość. Wersja 3.0 zawiera jeszcze więcej mechanizmów, w tym możliwość kodowania procedur w językach Java i C++.


TOP 200