5G w 2020 r. wreszcie ruszy z kopyta?

W 2020 r. w Polsce częstotliwości dla sieci 5G mają dopiero zostać przekazane telekomom. Operatorzy uznali najwyraźniej, że technologia 5G jest wystarczająco dojrzała i gotowa na komercyjne wdrożenia mimo braku nowych pasm.

Na początku stycznia dwaj działający w Polsce operatorzy telekomunikacyjni ogłosili już zamiary uruchomienia swoich komercyjnych sieci 5G. Najpierw Polkomtel, właściciel sieci Plus, ogłosił, że w pierwszym kwartale nowego roku z 5G będą mogli skorzystać użytkownicy w przynajmniej siedmiu miastach, w tym w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Kilka dni później Play zapowiedział, że uruchomi własną sieć 5G w Gdyni.

Na razie komunikacja realizowana będzie jednak w standardach 2G, 3G i 4G/LTE. Wdrożenie Plusa przewiduje zastosowanie pasma 2600 MHz, a Playa – 2100 MHz i współdzielenie go z siecią LTE.

Zobacz również:

  • Najtańszy iPad z 2022 roku może być ciekawym wyborem dla firm
  • Slack podnosi ceny dla użytkowników subskrypcji Pro
  • Android - najlepsze aplikacje zwiększające bezpieczeństwo

Do łączności 5G mają służyć również nowe pasma częstotliwości: 694-790 MHz, 3,4-3,8 GHz i 26 GHz, które jeszcze nie zostały rynkowo uwolnione. Będą one przedmiotem aukcji, która ma zostać zorganizowana w pierwszej połowie 2020 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wiadomo już, że operatorzy otrzymają wstępnie do podziału cztery bloki po 80 MHz z ceną wywoławczą 450 mln zł za jeden blok. Każdy z telekomów do końca roku musi dysponować co najmniej dziesięcioma stacjami bazowymi 5G na obszarze jednego miasta wojewódzkiego (zgodnie z wymogami Europejskiej Agendy Cyfrowej komercyjna sieć 5G powinna działać w co najmniej w jednym mieście kraju do końca 2020 r). Z kolei przed upływem 2023 r. ma to być co najmniej 250 stacji w całej Polsce.

W tym samym czasie, jak prognozuje IDC, niemal co dziesiąte połączenie między urządzeniami służącymi do komunikacji mobilnej na świecie – dokładniej rzecz ujmując, 8,9 proc. – ma zostać zrealizowane za pośrednictwem sieci 5G.

Liczba takich połączeń w 2019 r. wyniosła ok. 10 mln, a za trzy lata ma przekroczyć miliard. To oznacza ponad 217-procentowy średnioroczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w okresie 2019-2023.

IDC spodziewa się, że głównym czynnikiem napędzającym zapotrzebowanie na szybką sieć nowej generacji będzie cyfrowa rozrywka – strumieniowe przesyłanie wideo, gry mobilne i aplikacje rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200