5G – jeśli Europa nie przyspieszy, da się wyprzedzić reszcie świata

Chociaż w zeszłym roku o technologii 5G mówiło się bardzo dużo, to były to większości przypadków zapowiedzi, a nie rzeczywiste wdrożenia. Znana firma telekomunikacyjna Ericsson twierdzi, że dostawcy usług komórkowych zaczną oferować takie połączenia na szerszą skalę dopiero w 2020 roku. Duże wyzwanie stoi tu przez Europą, której dokonania na tym polu w porównaniu z Azją i USA pozostawiają wiele do życzenia.

Eksperci z firmy Ericcson uważają, że do końca tego roku na całym świecie przybędzie ponad 100 mln abonentów usług 5G. Jeśli tak się stanie, to 5G może zostać okrzyknięta technologią 2020 roku. Przewidują też, że do końca 2025 dostęp do sieci 5G będzie już mieć ponad 2,6 mld użytkowników.

Jak do tej pory największymi dokonaniami w rozwoju technologii 5G może się pochwalić Azja (zwłaszcza Korea Południowa) oraz USA, co powinni lekko zaniepokoić Europę, który wydaje się działać na tym rynku nieco ospale, dlatego może ją to w przyszłości drogo kosztować.

Zobacz również:

  • 5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany
  • Satelity Starlink udostępnią swoje usługi telefonom komórkowym
  • Android obchodzi we wrześniu swoje 14 urodziny

Ericsson ma tu dużo do powiedzenia, ponieważ jest najsilniejszym europejskim graczem na rynku rozwiązań 5G. Firma uruchomiła do tej pory na całym świecie 24 sieci 5G, z czego 11 pracuje w Europie. Nie jest to oczywiście zły wyniki, ale konkurencja nie śpi i w Korei Południowej uruchomiono już trzy takie sieci, a w USA cztery.

Ericsson twierdzi, że oba te kraju mają ułatwione zadanie przy wdrażaniu technologii 5G. Dzieje się tak sprawą określonych zachowań konsumentów takich usług w tych krajach i tego, że mają oni dostęp do najnowszych technologii smartfonowych i na dodatek stać ich na takie nowości. To wszystko spowodowało, że zeszłym roku w obu tych krajach z usług 5G firmy Ericsson zaczęło korzystać 13 mln nowych użytkowników.

I tu informacja z naszego podwórka. Ericsson interesuje się również Polską i uruchomił w trzecim kwartale 2019 roki w Tczewie zakład produkujący urządzenia do transmisji radiowej, wśród których znajduje się sprzęt bazujący na technologii 5G.

Mówiąc o firmie Ericsson nie sposób nie wspomnieć o jednej niepokojącej informacji, jaka pojawiła się ostatnio w światowych mediach. Chodzi o spekulacje twierdzące, że Stany Zjednoczone j- a konkretnie jedna z wiodących amerykańskich firm telekomunikacyjnych – może w najbliższym czasie próbować przejąć firmę Ericsson, chcąc w ten sposób stawić czoła na ty rynku największemu chińskiemu dostawcy sprzętu 5G, jaki jest Huawei.

Mówi się, że przejmując kontrolę nad Ericssonem, Amerykanie mogliby skutecznie stawić Huawei czoła w organizowanych przez wiele krajów na świecie przetargach na dostawę sprzętu 5G .Gdyby tak się stało, to Europa zostałaby postawiona w jeszcze trudniejsze sytuacji w walce o dominację n rynku rozwiązań 5G.

Mówiąc o Europie należy wspomnieć o tym, że Unia Europejska ma również swój udział w rozwoju technologii 5G, zatwierdzając niedawno i publikując wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G. Znajdują się one w dokumencie zatytułowanym 5G Toolbox, który państwa członkowskie powinny traktować jako swego rodzaju wzorzec przy tworzeniu przepisów mających zapewnić bezpieczeństwo tego rodzaju instalacjom telekomunikacyjnym.

I na koniec informacje kreślące perspektywy rozwoju technologii 5G zawarte w sporządzonym przez serwis Business Insider Intelligence raporcie zatytułowanym „Global 5G Landscape Report”. Raport analizuje wdrożenia technologii 5G realizowane przez wiodące firmy telekomunikacyjne i zawiera ciekawe zestawienie wymieniające kraje, w których w 2025 roku udział sesji 5G w ogólnej puli połączeń komórkowych będzie największy . Również tu na pierwszym miejsca znalazła się Korea Południowa (59%), a kolejne USA (50%), Japonia (48%), Chiny (28%) i dopiero na piątym Europa (29%).

Jeśli chodzi o Polskę, to na początku tego roku Polkomtel ogłosił, że jeszcze w tym kwartale wprowadzi technologię 5G do należącej do niego sieci Plus (oczywiście na początek w kilku wybranych miastach Polski). Podobną obietnicę złożył Play zapowiadając, że z dobrodziejstw technologii 5G będą mogli w najbliższym czasie skorzystać użytkownicy smartfonów - o ile oczywiście wspierają tę technologię - przebywający w Gdyni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200