5G będzie katalizatorem cyfrowej zmiany

Firma badawcza 451 Research przeprowadziła sondaż wśród decydentów z różnych przedsiębiorstw, pytając o to, jakie usługi związane z 5G przewidują oni wdrożyć w swoich firmach. W najbliższych latach ten standard sieci stanie się motorem napędzającym zmiany cyfrowe.

fot. mat.prasowe

Sieć 5G wprowadzana jest w coraz większej liczbie krajów na całym świecie, a pod koniec 2021 roku dostępna była u 196 różnych operatorów. Po jej pełnym wdrożeniu urządzenia zgodne z nowym standardem mogą działać nawet 20 razy szybciej niż w sieci 4G. Największą zmianą, którą niesie nowy standard sieci komórkowej, jest większa prędkość transmisji danych, co przekłada się na sprawniejsze działanie internetu.

56% konsumentów biorących udział w opracowanym przez 451 Research badaniu Voice of the Connected User Landscape wskazało, że główną motywacją do korzystania z sieci 5G jest dla nich możliwość szybszego pobierania treści. Blisko połowa (45%) określała ciągłość łączności mobilnej w ruchu (on-the-move network connectivity) jako priorytet używania 5G, zaś nieco ponad 40% podkreśliła możliwość zastąpienia domowej sieci internetowej standardem piątej generacji.

Zobacz również:

  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

„Sieci od 1G do 4G, jako poprzedniczki 5G, powstały z myślą o indywidualnych konsumentach i ich potrzebie dostępu do szybszego i płynniej działającego połączenia internetowego. Piąta generacja na pierwszym miejscu stawia przedsiębiorców i łączność pomiędzy różnymi urządzeniami (Machine-to-Machine, M2M), ułatwiając funkcjonowanie firmom o szerokim zasięgu geograficznym. 5G ma także pomóc w zapewnieniu ciągłości działania aplikacji i systemów kluczowych dla przedsiębiorstw – wskazuje Piotr Wójcik, Head of Key Account Management na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Vertiv.

451 Research przeprowadziła również sondaż wśród kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach, który wykazał, jakie usługi związane z 5G przewidują oni wdrożyć w swoich firmach. Dla blisko połowy (47%) przedsiębiorców najważniejszą zaletą sieci 5G jest możliwość bezprzewodowego dostępu do systemów wszystkich placówek firmy, często fizycznie od siebie oddalonych. 44% badanych przewiduje skorzystanie z nowego standardu w celu wprowadzania narzędzi z kategorii internetu rzeczy (IoT), a 43% wyraża chęć implementacji 5G do obsługi sieciowych usług chmurowych. 42% respondentów przewiduje wdrożenie sieci piątej generacji do handlu wysokich częstotliwości (technika inwestowania polegająca na zawieraniu transakcji giełdowych przy wykorzystaniu algorytmów) oraz do robotyki przemysłowej. 37% deklaruje chęć implementacji 5G do usług konsumenckich, takich jak rozszerzona i wirtualna rzeczywistość oraz gry.

Piąta generacja technologii mobilnej to nie tylko szybsze i bardziej stabilne połączenie internetowe. To także możliwości rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, pojazdy autonomiczne i bardziej zaawansowane operacje chirurgiczne. W najbliższych latach 5G stanie się motorem napędzającym zmiany cyfrowe. Przynajmniej do czasu pojawienia się 6G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200