50 mld urządzeń w sieci to może być duży problem

Zdaniem Hansa Vestberga, prezesa Ericssona, zmiany zachowań i wzrost liczby abonentów szerokopasmowych sieci bezprzewodowych mogą doprowadzić do sytuacji, gdy na świecie połączonych będzie 50 mld urządzeń. Będzie to wymagało zmian w technologii i modelach biznesowych operatorów.

Na targach GSMA Mobile World Congress w Barcelonie, prezes Ericssona zachęcał branżę telekomunikacyjną do wykorzystania dodatkowych możliwości rozwoju i pokierowania wprowadzaniem korzystnych zmian w społeczeństwie. Jego zdaniem telekomunikacja spowoduje zmiany w innych branżach, takich jak ochrona zdrowia, transport, media, administracja państwowa i sektor użyteczności publicznej. W wystąpieniu zauważył, że stale rośnie liczba abonentów szerokopasmowych sieci bezprzewodowych, a tym samym urządzeń, które są połączone z Internetem. "Ludzie chcą podłączać swoje urządzenia i gotowi są za to płacić" - powiedział. W Ericsson Consumer Lab zostało właśnie zakończone badanie ankietowe, z którego wynika, że użytkownicy są gotowi wydawać na dodatkowe urządzenia dla swoich komórek 29-46 USD miesięcznie.

Hans Vestberg zachęcał partnerów z branży i kolegów do współpracy w opracowywaniu standardów i w nowym myśleniu, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości wzrostu. "Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Nasza branża budzi optymizm, ale są także problemy. Potrzebujemy standaryzacji, która pozwoli obniżyć koszty i zwiększyć ruch, a także potrzebujemy zróżnicowanych planów płatności" - powiedział.


TOP 200