50 GB na płycie

Koncern Matsushita opracował technologię zwiększającą pojemność 12-calowych dysków optycznych do 50 GB.

Koncern Matsushita opracował technologię zwiększającą pojemność 12-calowych dysków optycznych do 50 GB.

Upakowanie tak dużej ilości danych na standardowym dysku o średnicy 120 mm było możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera o długości fali wynoszącej 425 nanometrów (laser stosowany do zapisu danych na płytach CD ma długość fali wynoszącą 850 nm). Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć rozmiar plamki wypalonej podczas pojedynczego impulsu lasera na warstwie nośnika danych. To z kolei pozwoliło na zwiększenie gęstości zapisu.

Poza zmniejszeniem długości fali lasera inżynierowie Matsushity wykorzystali także nowy materiał, będący związkiem trzech pierwiastków - germanu, antymonu i telluru. Dodatkowo nowe, pojemne dyski posiadają dwie warstwy, na których zapisywane są dane.

Nowe dyski pozwalają także na szybsze odczytywanie zapisanych na nich danych. Możliwy jest odczyt z prędkością do 33 Mb/s, czyli około 3 razy szybciej niż w przypadku dysków DVD. Matsushita zapewnia, że 50-gigabajtowe dyski optyczne pojawią się na rynku w 2003 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200