5 x NAS dla małej firmy

Które z testowanych NAS najlepiej odpowiadają na potrzeby małego biznesu? Przetestowaliśmy pięć macierzy z 5 i 6 dyskami z oferty firm: Iomega, Netgear, QNAP, Synology i Thecus.

Cena oferujących do 18 TB pamięci NAS waha się od ok. 2500 do ok. 5000 zł (za macierz bez dysków). Pomimo sporej różnicy w cenie wszystkie w dużej mierze oferują to samo. Jednak największy wybór funkcji dla małego biznesu - w tym niezawiły setup, łatwy zdalny dostęp i wiele opcji backupu - zaprezentowały droższe urządzenia.

Pięć przetestowanych przez nas macierzy NAS ma też podobną wydajność. W idealnym scenariuszu testu powinno się użyć tych samych dysków we wszystkich urządzeniach. Do testów macierze przesłane zostały jednak już z zainstalowanymi dyskami - producenci mieli prawo wyboru, jakich użyć. Pewne urządzenia działały oczywiście trochę szybciej niż inne, ale ogólnie wydajność jest na tyle zbliżona, że większość użytkowników nie odczuje różnicy.

Z testowanych urządzeń, pod względem możliwości replikacji, najbardziej eleganckie rozwiązania oferują Iomega i Netgear. Ustępuje im nieco QNAP, który spisuje się jednak lepiej niż Synology i Thecus. Szczegółowe testy dostępne po kliknięciu na nazwie producenta.

Iomega i Netgear oferują własne rozwiązania cloud storage, ale inni dostawcy NAS, tacy jak QNAP, oferują backup do niezależnych dostawców cloud computing, np. Amazon S3 lub ElephantDrive.

Zwycięzcą testu jest...

Rynek macierzy NAS dla małych firm oferuje duży wybór rozwiązań, ale ogólnie sprzęt jest tak podobny, że różnice dotyczą głównie oprogramowania.

Macierze Netgear i Iomega to solidny wybór dla małego biznesu. Oba produkty mają dobre warunki gwarancji i wsparcia technicznego - co odbija się na ich cenie. Te macierze mają funkcje najbardziej odpowiadające potrzebom klienta biznesowego. Netgear punktuje dodatkowo łatwą konfiguracją i zarządzaniem.

Z pozostałych urządzeń dwie macierze - Synology i QNAP - to urządzenia, które najbardziej przypadły do gustu testującemu. QNAP - ostatecznie zwycięzca testu - oferuje najlepszą kombinację wydajności, łatwości użycia i ceny. Najtańszy w grupie Thecus to też jedno z najszybszych urządzeń, przynajmniej dla użytkowników Windows. Ale choć za niewiele oferuje dużo, to jest tez najtrudniejszym w obsłudze rozwiązaniem. Dla użytkowników o mniejszej wiedzy technicznej nie będzie dobrym wyborem.

Wykresy pokazują sumaryczny wynik dwóch benchmarków. Liczby reprezentują sumę 12 różnych testów w przypadku NAS Performance Toolkit i 8 w przypadku zestawu Xbench. Thecus był najbardziej wydajny w testach CIFS/SMB, a Netgear w AFP. Generalnie różnice wydajnościowe pomiędzy pięcioma produktami nie są na tyle znaczące, by w biurowym użyciu można było je odczuć. Szczegółowe wyniki testów wydajności można pobrać klikając tutaj

Oprócz testów wydajnościowych macierze NAS były sprawdzane w wielu scenariuszach użytkowych, by ustalić funkcjonalność rozwiązania pod kątem wykorzystania go w małym biznesie. Ta część testów obejmowała pięć obszarów:

1. iSCSI: przy użyciu Windows Server 2003 podłączenie NAS jako iSCSI target i uruchomienie na nim bazy danych Microsoft SQL Server.

2. Wirtualizacja: uruchomienie kilku serwerów w środowisku testowym VMware.

3. Rsync: Backup 4 TB danych pomiędzy dwoma różnymi NAS.

4. NFS: zamontowanie woluminu po NFS do uruchomienia obrazów VMware oraz do prostego składowania danych.

5. Reformatowanie woluminów RAID i powrót do ustawień fabrycznych NAS.

Wszystkie z testowanych urządzeń spisywały się w tych testach tak, jak można się było po ich przedziale cenowym spodziewać.


TOP 200