5 technologii open source na rok 2012

Sukcesy Linuksa, Apache Web Server, Perla, Hadoopa czy Firefoksa zachęcają do zainteresowania się innymi rozwiązaniami open source. Przedstawiamy pięć projektów wartych uwagi.

Nginx - szybki serwer WWW

W ciągu ostatniej dekady podział rynku serwerów WWW był prawie niezmienny - większość serwisów korzysta z serwera Apache, znacznie mniejsza część z serwera IIS Microsoftu. Niedawno pojawił się jednak trzeci istotny gracz - nginx. Najważniejszą z jego zalet jest obsługa bardzo dużego obciążenia. Nginx działa obecnie na ponad 50 mln różnych domen internetowych; szacunki deweloperów mówią o udziale rzędu 10% ogółu serwerów w internecie. Z serwera nginx korzystają portale, takie jak: Facebook, Zappos, Groupon, Hulu, Dropbox oraz WordPress. Twórca pierwszej wersji serwera, Igor Sysojew, opracował nginx właśnie pod kątem masowego ruchu, rzędu 10 tys. połączeń do jednego serwera. Obecnie oprogramowanie to jest dostępne także w modelu komercyjnym. Ponadto projekt otrzymał wsparcie od różnych firm w wysokości 3 mln USD. Współpraca z firmą Jet-Stream umożliwi wykorzystanie serwera w pakiecie dostarczania treści CDN tej firmy. Nawiązano też partnerstwo z firmą Amazon, by przystosować Nginx do usługi Amazon Web Service, świadczonej w modelu cloud computing.

OpenStack - stos oprogramowania do chmury

Projekt ten wywodzi się z komponentów rozwijanych w NASA na potrzeby składowania dużych plików związanych z obrazowaniem przestrzeni kosmicznej. OpenStack pojawił się stosunkowo późno w środowiskach cloud computing, ale ma oczekiwaną tam cechę - wysoką skalowalność, liczoną nie w setkach, ale w dziesiątkach tysięcy serwerów. Oprogramowanie umożliwia dostarczenie wysoko skalowalnych zasobów obliczeniowych, składowania danych obiektowych i obrazów. Projekt ten jest wspierany przez przedsiębiorstwa zainteresowane przetwarzaniem w modelu cloud, m.in. HP, Intel i Dell. Ogółem w rozwój OpenStack zaangażowały się aż 144 firmy. Obecnie Dell sprzedaje gotowe rozwiązanie dla środowisk chmury (Dell OpenStack Solution), w swoich usługach wykorzystuje je także firma HP.

Zobacz również:

  • GitHub: produktywność deweloperów wraca do poziomu sprzed pandemii
  • RHEL 8.5 stawia na multicloud, analitykę predykcyjną i konteneryzację

Środowisko OpenStack już teraz można zintegrować z systemami zarządzania tożsamością zgodnymi z LDAP. Rozwijany jest także portal webowy jako aplikacja typu front end. Ze względu na skalowalność, łatwą rozbudowę oraz szybki rozwój projektu można spodziewać się wykorzystania OpenStack do budowy wielu prywatnych i publicznych środowisk cloud computing jeszcze w tym roku.

Stig - baza danych dla portali społecznościowych

W ciągu ostatniego roku nierelacyjne bazy danych, takie jak Cassandra, MongoDB, CouchDB, zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Kolejną taką bazą, przedstawioną we wrześniu ub. r. na konferencji NoSQL Now, jest Stig. Baza ta powstała dla sieci społecznościowej Tagged i jest od początku projektowana pod kątem specyficznych obciążeń związanych z pracą takich serwisów. Według twórców baza ma strukturę rozproszonych grafów, architektura składowania zezwala na przeszukiwanie na podstawie wnioskowania, dzięki czemu można łatwo odnajdować połączenia między rozproszonymi porcjami informacji. Baza została napisana w języku programowania Haskell i dzięki temu łatwo może rozkładać obciążenie pomiędzy wiele serwerów. Obecnie pracuje jednak na jednej maszynie, działając na potrzeby serwisu Tagged. Chociaż baza jeszcze nie została wydana, prawdopodobnie znajdzie swoją niszę przy obsłudze sieci społecznościowych. Twórcy zapowiedzieli opublikowanie kodu w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200