5 sposobów, na jakie Devops mogą ograniczyć zużycie energii

Jak realizować cele zrównoważonego rozwoju, zbierając dane dotyczące zużycia i podejmując mądre decyzje dotyczące chmury i automatyzacji?

Gerd Altmann/ Pixabay

Kiedy budujemy i wdrażamy mikroserwisy, aplikacje i bazy danych, powszechne obawy operacyjne obejmują ich niezawodność, wydajność, skalowalność i bezpieczeństwo. Nadszedł czas, aby dodać do tej listy zrównoważony rozwój. Kierownictwo biznesowe i technologiczne oczekuje, że IT będzie wspierać cele organizacji w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG), a programy transformacji cyfrowej często mają cele związane ze zrównoważonym rozwojem. W raporcie Nash Squared Digital Leadership Report z 2022 roku 44% zarządów uznaje technologię za kluczową dla poprawy zrównoważonego rozwoju i śladu węglowego ich organizacji. Raport S&P Global Market Intelligence na temat przecięcia transformacji cyfrowej i transformacji energetycznej mówi, że zajęcie się efektywnością energetyczną i wspieranie celów ESG zostały uznane za krytyczne czynniki transformacji cyfrowej przez ponad 40% respondentów z kadry kierowniczej.

Przyjrzenie się obciążonym prądem starym centrom danych i infrastrukturze wycofanej z eksploatacji jest oczywistym pierwszym krokiem do zmniejszenia zużycia energii. Zespoły Devops powinny również rozważyć ciągłe ulepszenia i znalezienie innowacyjnych sposobów na realizację celów zrównoważonego rozwoju. Oto pięć aspektów.

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Jak wybrać oprogramowanie do zarządzania zrównoważonym rozwojem?

Ile energii pobiera aplikacja?

„Nie możesz poprawić tego, czego nie mierzysz”, często cytowane słowa przypisywane Peterowi Druckerowi, określają dobrze pierwszy krok dla zespołów IT i devops. Ciaran Forde, kierownik biznesowy ds. centrów danych w firmie Eaton, zgadza się z tym: „Pierwszym krokiem w redukcji energii jest monitorowanie i pomiar mocy. Tylko z wglądem operacyjnym do poziomu aplikacji można zacząć rozumieć kto, co, gdzie i kiedy zużywa energię”. Chmury publiczne mają opcje pomiaru zużycia energii: istnieje darmowe narzędzie Amazon do pomiaru śladu węglowego klienta, raport Google dotyczący śladu węglowego oraz kalkulator zrównoważonego rozwoju Microsoftu.

Forde dzieli się: „Jedną z opcji jest natywna integracja metryk energetycznych z daną aplikacją lub zapewnienie zestawienia i dostępności danych w celu podłączenia API do innych wyspecjalizowanych aplikacji zarządzających energią”.

Zmodernizuj infrastrukturę wymagającą dużej mocy i rozważ opcje przejścia do chmury

Centra danych on-premises powinny uwzględniać zużycie energii jako wskaźnik pozwalający przyspieszyć odświeżenie infrastruktury lub rozważyć architekturę zmodernizowanego, zrównoważonego rozwiązania. Anant Adya, wiceprezes wykonawczy w Infosys Cobalt, mówi: „W dzisiejszych czasach konieczne jest, aby zespoły Devops nadały priorytet zrównoważonemu rozwojowi. Aby to zrobić, zdecydowanie zalecam podjęcie następujących kroków: zmniejszenie infrastruktury obciążającej zasoby i przeniesienie sieciowej pamięci masowej do chmury, zmniejszenie liczby chmur i centrów danych, na których polegają, oraz przeniesienie lokalizacji brzegowych do chmury”.

Mike Jackson, globalny dyrektor ds. produktów, centrum danych i rozproszonego IT w firmie Eaton, mówi, że chmura hybrydowa oferuje zrównoważone opcje i elastyczność obliczeniową. „Teraz, gdy widzimy ekspansję pomiędzy rdzeniowym centrum danych, chmurą hybrydową i obliczeniami brzegowymi, następną decyzją staje się wybór optymalnego miejsca do uruchomienia aplikacji”. Zespoły Devops nie są często zaangażowane w to, gdzie zlokalizować centra danych, infrastrukturę brzegową, zdalne biura czy hale fabryczne, ale jest miejsce na wpływanie na te decyzje. Jackson sugeruje zadanie pytania: „Czy można ją uruchomić w miejscu, gdzie zużywa się bardziej preferowane źródło energii, jak źródła odnawialne, lub w ramach znacznie bardziej wydajnej infrastruktury?”.

Zmniejszanie niewykorzystanych zasobów chmury

Zdarza się, że inżynierowie devops słyszą od zespołu agile „Po prostu umieść to w chmurze, a my możemy wymyślić, jak zautomatyzować konsumpcję i skonfigurować elastyczne przetwarzanie w innym czasie”. Zespoły biznesowe mogą chcieć wdrożyć się szybciej, ale czy musi się to odbywać kosztem celów zrównoważonego rozwoju i najlepszych praktyk devops? „Zespoły devops muszą przyjąć podejście lean-agile, aby skutecznie zrównoważyć biznesowe potrzeby szybkości z wymaganiami zrównoważonego rozwoju operacyjnego” -uważa Brian Copeland, dyrektor wykonawczy w TEKsystems. „W ten sposób organizacje mogą wyeliminować nieużywane i niedostatecznie wykorzystywane zasoby, aby pomóc w zmniejszeniu ryzyka związanego z zużyciem energii podczas operacji w chmurze”. Niektóre najlepsze praktyki devops odnoszące się do celów zrównoważonego rozwoju to konfigurowanie infrastruktury jako kodu, rozważanie architektur obliczeniowych bez serwerów i korzystanie z elastycznego przetwarzania, które zwiększa i zmniejsza infrastrukturę w oparciu o wykorzystanie i wymagania obliczeniowe. Zespoły Devops powinny połączyć elastyczną architekturę z raportowaniem zużycia energii. „Zespoły devops muszą rozważyć przyjęcie oprogramowania cloud-native, obliczanie wykorzystania serwerów i monitorowanie efektywności wykorzystania energii” - mówi Adya. „Dzięki tym praktykom zespoły devops zrealizują pełny potencjał chmury, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju swojej organizacji i zmniejszyć zużycie energii”.

Gdy zespoły devops wdrożą aplikacje do produkcji, powinny wykorzystać raportowanie i narzędzia, aby zapewnić informacje zwrotne na temat tego, czy zużycie energii zgadza się z pierwotnymi prognozami. „Aby dostosować się do celów zrównoważonego rozwoju firmy, działy IT mogą dokonać radykalnej redukcji zużycia energii elektrycznej poprzez wykorzystanie inteligentnej automatyzacji i zarządzania zasobami" Dzięki zaawansowanemu systemowi automatycznych alertów i wizualizacji, programiści i inni interesariusze organizacyjni mogą być zawsze informowani o wpływie na środowisko decyzji, które podejmują w ciągu dnia” - mówi Jeff Kukowski, dyrektor generalny CloudBolt Software. Alerty i wizualizacje mogą być bardzo przydatne podczas konfigurowania i wdrażania środowisk dev i testowych, w których zespoły devops i data science prawdopodobnie przesadzą z rezerwacją zasobów obliczeniowych. Trzeba również wziąć pod uwagę koszty i zużycie energii podczas określania naszego zapotrzebowania. Załóżmy, że programista rezerwuje zasoby chmury publicznej i dostępna jest opcja mniej energochłonna. W takim przypadku mogliby otrzymać powiadomienie informujące ich o problemie i sugerujące bardziej ekologiczną opcję.

Energooszczędne opcje przechowywania danych

Aplikacje i infrastruktura zużywają energię, ale przechowywanie i zarządzanie repozytoriami dużych danych również. Według Johna Wheelera, starszego doradcy ds. ryzyka i technologii w AuditBoard, „Tendencja do gromadzenia lub nawet przetrzymywania danych często powoduje marnowanie energii poprzez niepotrzebne przechowywanie danych i tworzenie kopii zapasowych”

Polityka retencji danych może uwzględniać koszty przechowywania danych i zużycie energii. Wheeler dodaje, że gromadzenie danych zwiększa również ryzyko ich utraty, niewłaściwego wykorzystania lub odpowiedzialności prawnej. Sugeruje, że „zespoły Devops powinny współpracować ze swoimi partnerami biznesowymi, aby stworzyć mechanizmy zmniejszające zapotrzebowanie na przechowywanie danych w miarę pojawiania się nowych aplikacji cyfrowych, produktów i usług.” Roman Golod, CTO i współzałożyciel Accelario, dzieli się jedną operacją związaną z efektywnością energetyczną, którą powinny rozważyć zespoły devops i administratorzy baz danych. „Aby sprostać wymaganiom zespołów devops, DBA zazwyczaj tworzą kilka kopii produkcyjnej bazy danych, co znacznie zwiększa wykorzystanie pamięci masowej i zużycie energii wraz z kosztami operacyjnymi” - mówi. „Dzięki zastosowaniu modułów wirtualizacji bazy danych jako części platformy devops, zespoły mogą tworzyć wiele kopii przy użyciu ich złotego obrazu, a wraz z tym znacznie zmniejszyć wszelkie koszty związane z zużyciem energii przez pamięć masową”.

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś architektem, inżynierem devops, DBA, czy częścią zespołu operacyjnego IT, możesz wpływać na cele zrównoważonego rozwoju swojej organizacji i przyczyniać się do ich realizacji.

Źródło: Infoworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200