5 najważniejszych trendów technologicznych w 2017 r.


Ponieważ powoli zbliżamy się do końca 2016 r., możemy spojrzeć wstecz, na rok, który dla wszystkich związanych z IT obfitował w znaczące wydarzenia. Spektakularne ataki hakerskie, niesamowite nowe technologie, rozwój wirtualnej rzeczywistości i popularyzacja IoT (Internet of Things) – wszystko to zmieniło sposób, w jaki myślimy o informatyce.

Szybki postęp, jaki dokonał się w branży technologicznej w ciągu ostatnich kilku lat, w 2017 r. raczej nie zostanie spowolniony. Może nawet przyspieszyć.

Co ciekawe, w świecie, w którym globalna gospodarka nadal zmaga się z poważnymi problemami o charakterze fundamentalnym, rozwój napędzają innowacje wpływające na efektywność i wydajność pracy.

Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych trendów, które mogą zdominować najbliższe 12 miesięcy.

1. Bezpieczeństwo IT jest coraz bardziej skomplikowane

To jest rok włamań i wielkich wycieków danych - Tesla, WADA, Yahoo! i inni zmagali się z poważnymi problemami PR-owymi związanymi z atakami hakerskimi na ich systemy.

W roku 2017 będziemy prawdopodobnie obserwować jeszcze więcej wyrafinowanych i skoordynowanych ataków, zwłaszcza jak kontynuowana będzie cyfrowa ‘zimna wojna’. „Podszywanie się pod dyrektorów generalnych, phishing czy ransomware będą nadal stanowiły największe zagrożenie dla wyników finansowych organizacji” – uważa Lee Munson, ekspert ds. bezpieczeństwa w Comparitech.com.

Jego zdaniem, powód jest oczywisty: “Po prostu dlatego, że są tak powszechne i efektywne”.

Na poziomie infrastrukturalnym, linia serwerów Lenovo System X oferowana jest z wbudowanym modułem TPM (Trusted Program Module). To innowacyjne rozwiązanie technologiczne, zainstalowane bezpośrednio na płycie głównej serwera, pozwala na zapewnienie, że każdy fragment kodu jest sprawdzany pod kątem tego, czy jest uruchamiany na właściwej maszynie. W połączeniu z aktualnym oprogramowaniem antywirusowym i odpowiednio przeszkolonym zespołem może odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu firmie bezpieczeństwa.

2. Rok specjalistów od Big Data

W tym roku technologie Big Data zaczęły wreszcie dostarczać obiecywane od lat korzyści. Sytuacja nie zmieni się w 2017 r. Przedsiębiorstwa różnej wielkości będą coraz uważniej przyglądać się zgromadzonym danym, zastanawiając się, jakie nowe i wartościowe informacje mogą dzięki nim uzyskać.

Największym wyzwaniem związanym z danymi jest to, że jest ich tak dużo, a my nie mamy dobrego pomysłu, jak je wykorzystać” – wyjaśnia Christine Buske, która prowadzi magazyn internetowy Bench2Business.com.

Systematyczne, a zarazem logiczne podejście do Big Data jest kluczowe. Prawdopodobnie wkrótce pojawią się nowi specjaliści i eksperci, w których centrum zainteresowania będą znajdować się dane. Będą oni pomagać firmom komercjalizować informacje płynące z dużych zbiorów danych.

3. Przede wszystkim produktywność

W przyszłym roku pracodawcy będą intensywnie eksplorować i inwestować w nowe sposoby zwiększania produktywności, w tym coraz więcej środków będą przeznaczać na chmurę obliczeniową.

Ponieważ coraz więcej biznesów będzie przechodzić do chmury, kwestie związane z zarządzaniem zasobami IT będą stawać się zagadnieniem dla menedżerów C-level. „Już dziś to gorący temat na zarządach” - przekonuje Libby Phillipps z firmy License Dashboard, specjalizującej się w zarządzaniu zasobami IT.

W skali całej branży, dostawcy oprogramowania proponują atrakcyjne zachęty i korzystne oferty pakietowe, żeby przyciągnąć biznes do chmury.

Coraz więcej firm będzie się decydować na ten krok – warto jednak pamiętać, że to skomplikowane zagadnienie.

Istnieją dowody pokazujące, że takie bardziej płynne warunki pracy zwiększają produktywność, a co za tym idzie -zapotrzebowanie na takie usługi będzie najprawdopodobniej rosło” – wyjaśnia Libby Phillipps. Branża będzie musiała jednak znaleźć odpowiedzi na pewne pytania.

Czy odczuwalny w 2016 r. brak specjalistów SAM w 2017 r. jeszcze się powiększy? I czy w związku z tym będziemy obserwować wzrost popularności usług zarządzanych w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami on-premise?

4. Hybrydowe tablety przyspieszą mobilną rewolucję w biznesie

Choć można na nich uruchamiać oprogramowanie biurowe szybko i efektywnie, wyjątkiem pozostają tylko najbardziej wymagające aplikacje, wielu ludzi nadal uważa, że praca na tablecie jest kłopotliwa, nieefektywna i frustrująca.

Nowy Lenovo Yoga, wyposażony w dwa ekrany, zmienia sytuację – oferuje zalety laptopa i tableta w jednym, pięknym, a zarazem niewielkim urządzeniu.

Nowa generacja hybrydowych tabletów zaciera granice pomiędzy laptopem a tabletem. Być może w 2017 r. będziemy mogli zaobserwować transformację sposobu wykonywania pracy – co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

5. CIO rządzą na zarządzie

Wydatki na IT w skali globalnej mają wzrosnąć w 2017 r. To oznacza, że pozycja dyrektorów IT (CIO) będzie jeszcze mocniejsza – staną się oni jednym z najważniejszych członków zarządów firm.

Ponadto, rozwój i procesy oraz procedury transformacyjne, umożliwiane przez chmurę, zwiększają znaczenie bezpieczeństwa i Big Data. To wszystko sprawi, że CIO znajdzie się w wąskiej grupie kluczowych liderów biznesowych.

Według eksperta ds. rekrutacji, Roberta Halfa, przeciętne wynagrodzenie CIO w Europie wzrosło w 2016 roku o 4%. To efekt coraz większej odpowiedzialności związanej z pełnieniem tej roli, ale także brakami doświadczonych menedżerów na rynku pracy.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.